Matrix Media
author image
Ondřej Švec

Publikováno 13. 7.

Výstava Šátky a šátečky seznamuje s lidovou tvorbou


Od 1. července je pro návštěvníky Národopisného muzea Národního muzea v Kinského zahradě zpřístupněna výstava s názvem Šátky a šátečky, která představí část bohaté textilní sbírky Etnografického oddělení Národního muzea. Ta obsahuje nejrůznější šátky a šátečky městské a lidové provenience, z nichž některé svým výjimečným provedením a technikou náleží mezi evropské a celosvětové unikáty. Návštěvníci se mohou těšit na krásně vyšívané šátky z 18. století, kterým se díky precizní práci restaurátorek textilu Národního muzea vrátila jejich původní krása.

Národopisné muzeum Národního muzea v Kinského zahradě připravilo pro jeho návštěvníky další výstavu, tentokrát s názvem Šátky a šátečky, která odtajní část textilní sbírky Etnografického oddělení Národního muzea. K vidění jsou zejména krásně vyšívané šátky z 18. století.

Unikátem, na který se mohou návštěvníci výstavy těšit, je křestní šátek s výšivkou z roku 1784, který získala Josefa Náprstková nebo ručně batikovaný šátek paní Marie Husarové z Kremže u Českého Krumlova.

Zajímavé jsou i zmenšené modely uvázaných šátků z Moravy, které byly součástí Národopisné výstavy československé v roce 1895 v Praze nebo šátek pro nevěstu. získaný v Bosně historicky první českou lékařkou Bohuslavou Keckovou. A úplnou perličkou pro obdivovatele spisovatelky Boženy Němcové je pak replika jejího šátku z 19. století. 

Výstava se snaží ukázat, že šátky a šátečky nebyly historicky vnímány jen jako ženský módní doplněk, ale zároveň šlo o praktickou součást mužského oděvu nebo tradičního moravského kroje. Různé způsoby uvazování šátků mají navíc bohatou historii, za kterou stojí praktické a náboženské důvody.

Jednotlivé šátky jsou zároveň zdobeny nejrůznější technikou. Když se žena například chtěla hodně líbit, tak se používaly velmi jemné materiály a k výšivce se používalo hedvábí. Křestní šátky mohly být pak podle oblasti buď s barevnou nebo jen bílou výšivkou. Různé jsou také motivy. 

Šátky a šátečky budou v Národopisném muzeu k vidění do konce srpna příštího roku. Výstava bude zároveň doprovázena zajímavými přednáškami a kurzy. 

author image
Ondřej Švec

Publikováno 13. 7.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec