SevEn

Praha vyzývá vládu k přepracování stavebního zákona


Digitalizace stavebního zákona byla velká věc a plán s ohromnými ambicemi, který sliboval modernizaci a celkové zefektivnění stavebních procesů. Realita ale bohužel ukázala, že přechod na digitální systém není tak hladký, jak ministr pro místní rozvoj a digitalizaci ČR Ivan Bartoš (Piráti) předem avizoval. Nový systém je v tuto chvíli nefunkční, neefektivní a uživatelsky nepříjemný. Navíc mu nefunguje geoportál a není možné dělat změny územního plánu, což může brzdit výstavbu. Pražští zastupitelé proto vyzívají Vládu České republiky k přepracování zákona a uvedení do funkční podoby.

Zpackaný, nedodělaný, odfláknutý, to jsou jen některá pejorativa, která se snáší nad přijetím nového stavebního zákona z dílny Ministerstva pro místní rozvoj. Velkolepá digitalizace zákona totiž zatím naráží na nepřipravenost systému. Pražští zastupitelé se proto na svém posledním zasedání dohodli, že ho Vládě pošlou k přepracování. 

„Teď ty procesy se zasekly, jednoznačně se zasekly. Úředníci přes všechnu snahu nemůžou některou agendu vyřizovat vůbec, o některé agendě se mohou vcelku rozumně domnívat, že nepostupují v souladu se zákonem,“ vysvětluje zastupitel městské části Praha 10 Tomáš Pek (TOP 09).

Úředníci tak mohou být například nejistí v tom, zda nevydávají napadnutelná rozhodnutí. Systém navíc údajně není uživatelsky příliš vstřícný a podle některých starostů městských částí zkrátka nefunguje.

„Úředníci se dostávají do pozice v podstatě odborných testerů tohoto systému. Chyba pravděpodobně vznikla na tom začátku, kdy firma, která celý ten systém vytvářela, to neprohnala dostatečným množstvím odborných testerů mimo ten skutečný provoz a neodchytaly se ty zásadní chyby, které tam jednoznačně jsou,“ popisuje starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Podle opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO) to například Praze momentálně způsobuje zpoždění kolaudací důležitých budov, například školek a škol.

„Ale hlavně není možné dělat změny územního plánu, protože nefunguje geoportál, kvůli zpackané digitalizaci. My chceme od vlády jako Praha, aby urychleně našla řešení anebo třeba dovolila Praze, aby některé ty věci, které dneska nejsou možné, aby se daly dělat postaru, protože vlastně ten nový zákon to zakazuje,“ říká zastupitel hlavního města Prahy Ondřej Prokop (ANO).

V tuto chvíli stavební zákon plný nedostatků může způsobit zpomalení stavebního řízení. Velcí developeři si zřejmě počkají na vychytání much, drobní stavebníci ale často tak dlouho čekat nemohou. Nefunkční stavební zákon tak může mít i ekonomické dopady pro ty, co se chystají cokoli stavět. Po kompletní a zdárné digitalizaci stavebního zákona se systém nicméně může skutečně výrazně urychlit a úředníkům usnadnit práci. Musí ale dokonale fungovat, což se zatím neděje. Výzva Prahy Vládě České republiky je tak prvním zásadním krokem k pozitivní změně. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec