Matrix Media

Zahrada pro duši bude garantem sítě duševního zdraví


Náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí Alexandra Udženija představila název a činnost nové organizace, která bude garantem sítě duševního zdraví v Praze. Buse se jmenovat Zahrada pro duši a bude fungovat od 1. ledna 2025. Praha chce také destigmatizovat lidi s duševním onemocněním a celkově zlepšit dostupnost a kvalitu péče o ně.

Od jara tohoto roku probíhá transformace příspěvkové organizace Metropolitní zdravotnický servis a neziskové organizace Dům tří přání. Nová organizace, která z transformace vznikne, se bude jmenovat Zahrada pro duši a bude fungovat od 1. ledna 2025. 

„Samotné slovo zahrada evokuje klid, pohodu, ticho a mír a to si myslím, že je právě to, co najdou klienti u nás v naší příspěvkové organizaci. My chceme, aby opravdu měli místo, kde si budou jistí, že získají pomoc, že se k nim budou lidé chovat empaticky a že získají i radu,“ vysvětluje náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS).

„Přestože je před námi spousta administrativní práce, tak tu transformaci vnímám jenom pozitivně, protože vzniká nová organizace, která bude funkčně propojovat ten systém péče o duševní zdraví tak, abychom byli nápomocni v té situaci,“ dodává ředitelka Domu tří přání Markéta Školoudová.

Dům tří přání byla sice velká a stabilní nezisková organizace, ale zároveň bylo čím dál tím složitější pro ni získat financování. Transformace by měla pomoci situaci stabilizovat. 

„Byť jsou všichni srdcaři, tak všichni doma platí složenky a ta mzda, kterou v té neziskové organizaci mají, tak není adekvátní tomu, co dělají. Takže jednak kvůli stabilizaci zaměstnanců, ale kvůli také možnosti rozvoje, protože jako nezisková organizace, bych nemohla zakládat taková centra bez finanční podpory,“ vysvětluje Markéta Školoudová, ředitelka Domu tří přání.

Hlavní město Praha tímto plní svůj slib ohledně vybudování komplexní sítě duševního zdraví pro Pražany. V této organizaci jsou zahrnuta různá rodinná centra, například pomoc dětem v Praze 5 nebo 7 a nejnověji také v Praze 2, kde je krizové centrum pro děti. Cílem je také destigmatizovat duševní onemocnění.

„Těch plánů máme ještě hodně, dokonce máme i na Praze 10 vytipovanou jednu vilu, kde bychom chtěli udělat takové centrum a sídlo této příspěvkové organizace, kde by právě měla být i lůžková péče a také péče o děti s ADHD a různými depresemi a úzkostmi, takže opravdu těch plánů máme hodně,“ doplňuje Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora hlavního města Prahy.

Přestože ještě transformace pokračuje, jsou už v budování sítě duševního zdraví pro Pražany vidět první výsledky. V úterý 10. září například Dům tří přání za podpory hlavního města Prahy a městské části Praha 2 otevřel novou Krizovou pomoc dětem v centru Prahy a 9. října bude otevřeno další zařízení. Jde o Centrum perinatální duševní péče v Poliklinice Zelený pruh. Půjde o první komplexní zařízení tohoto druhu v Česku na duševní pomoc ženám před a po porodu. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec