RTMplus
author image
Ondřej Švec

Publikováno 10. 10.

V Česku vzniklo první Centrum perinatální duševní péče


Specializované zařízení, které by nabízelo komplexní podporu v oblasti duševního zdraví v období těhotenství a po porodu, až dosud v celé České republice chybělo. To už neplatí. V Poliklinice na Zeleném pruhu v Praze 4 totiž nově otevřeli unikátní Centrum perinatální duševní péče. Specializovaní odborníci tam nyní pomáhají ženám zvládat obtížné duševní stavy spojené s těhotenstvím. Zajistí jim terapii i vhodnou medikaci. Během léčby se jim také postarají o dítě. Péče je plně hrazena ze zdravotního pojištění a pomoc je velmi rychlá.

Těhotenství a následný příchod potomka na svět patří mezi nejkrásnější a nejsilnější okamžiky v životě rodičů. Ne vždy je ale vše zalito sluncem a porod a následná péče o dítě může s maminkou i celou rodinou pořádně zacloumat. V některých případech je nutné vyhledat odbornou duševní pomoc. Čekání na ní ale bývá často dlouhé. Pomoci může nově otevřené Centrum perinatální duševní péče, první svého druhu v Česku.

„Je to něco, co je v západní Evropě běžné, akorát u nás ne a je opravdu za potřebí dát a poskytnout včasnou pomoc a rady právě maminkám jak před porodem, tak i po porodu. A nejenom maminkám, ale i jejich rodinným příslušníkům,“ vysvětluje náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS).

V Centru naleznou maminky odbornou terapeutickou pomoc pod vedením zkušeného psychiatra Antonína Šebely. Problémů, se kterými se na něj klientky obrací je přitom celá řada.

„Nejčastěji se jedná o takové ambivalentní stavy, což jsou takové ty pocity, kdy něco mám rád a něco zase ne, co se týká vlastního mateřství. Potom to jsou úzkosti, nespavost, poruchy nálady, ale mohou to být i závažnější duševní poruchy, se kterými se už dlouhodobě léčí a plánují rodinu,“ popisuje psychiatr a vedoucí Centra perinatální duševní péče.

Maminky mohou po porodu upadnout do hluboké letargie a deprese, kdy je nic netěší a nemají zájem o sebe ani o dítě, které je v tu chvíli přitom nejvíce potřebuje. 

„Nechtěla jsem už ani vycházet z domu, měla jsem opravdu ošklivé stavy a hodně se to prohlubovalo. I když děti byly zdravé a slyšíte to i z okolí, že prostě máš zdravé děti, tak proč máš ty stavy. Ono se to těžko vysvětluje, já to sama nevěděla, ale je důležité přiznat si to,“ popisuje své zkušenosti maminka a klientka Centra perinatální duševní péče.

 Vyhledávání odborné pomoci je důležité nejenom z hlediska duševního komfortu, ale i bezpečí. U některých maminek se totiž může objevit poporodní psychóza.

„A to jsou těžké stavy, které jsou spojené s bludy a halucinacemi, kdy to duševní onemocnění je natolik závažné, že žena například může stát na balkoně s novorozencem a mít takovou halucinaci, že je třeba u moře a chce se jít projít a přitom skočí z balkonu,“ uzavírá ředitelka Domu tří přání Markéta Školoudová.

V Centru perinatální duševní péče jsou specializovaní odborníci, kteří umí najít i vhodnou medikaci, která nemá vliv na kojení. Péče v centru je plně hrazena ze zdravotního pojištění a v případě potřeby se tam maminkám postarají i o děti. Nové Centrum najdete v Poliklinice na Zeleném Pruhu v Praze 4. Cílem hlavního města Prahy, které Centrum podporuje je zároveň do dvou let vytvořit síť dostupné péče o duševní zdraví Pražanů.

author image
Ondřej Švec

Publikováno 10. 10.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec