WandP

Praha 1 hostila konferencí českých ombudsmanů


Ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy proběhla 1. celostátní konference ombudsmanů České republiky. Setkali se zde ombudsmani z nejrůznějších oborů přes finančnictví, zdravotnictví nebo školství. Každý z nich představil svou úlohu a náplň práce. Akce se konala za podpory městské části Praha 1. Právě Jednička také uvažuje o zřízení funkce ombudsmana. Česko má svého ombudsmana od konce roku 2000, prvně se jím stal zkušený advokát Otakar Motejl, v současné době tuto funkci zastává Stanislav Křeček.

Ještě na začátku devadesátých let o něm v Česku slyšel málokdo, ostatně v zemi, kde nedávno skončil totalitní režim, by to asi bylo zbytečné. Dnes už je ale funkce ombudsmana veřejně známá a uznávaná. Ombudsman tedy veřejný ochránce práv není ale jen jeden, v Česku jich máme hned několik v různých institucích. Praha 1 proto uspořádala 1. celostátní konferenci ombudsmanů v České republice.

„Já jsem přesvědčena, že takováto instituce by měla fungovat de facto na všech úrovních samosprávy. Pro mě jakožto starostku Prahy 1 by bylo například důležité, aby i městská část měla svého ombudsmana,“ říká starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Všechna pravidla a zákony mohou být totiž tvrdé a jako každý lidský výtvor jsou zároveň nedokonalé. Instituce ombudsmana tak dává prostor pro určitou korekci nebo zlidštění tam, kde je to nutné. A protože se konference konala na půdě Karlovy univerzity, její zástupce tam nemohl chybět. Pozice ombudsmana byla na univerzitě zřízena teprve před rokem a půl. Z titulu své funkce pomáhá studentům i zaměstnancům.

„Každý ten podnět je velice specifický a to i tou skupinou, která se na nás obrací. Nicméně obecně vzato, jsou to nejrůznější formy nevhodného chování, které studenti anebo právě zaměstnanci a zaměstnankyně zažívají, ale jsou to navíc i ta studijní témata,“ vysvětluje ombudsmanka Univerzity Karlovy Kateřina Šámalová.

Cílem konference bylo zejména zviditelnit profesi ombudsmana a upozornit veřejnost na jeho důležitou společensko-právní úlohu.

„Kdo jsou vlastně ombudsmani, v jakých oborech působí, co musí umět, jaké mají limity a na jakých pilířích jejich profese stojí, takže je to taková diskuse napříč obory, potažmo doufám, že se tady potkáme se zajímavým pojetím a zviditelněním této profese,“ uzavírá Dana Potočková, prezidentka Asociace firemních ombudsmanů ČR.

Na konferenci bylo možné vyslechnout řadu zajímavých projevů od ombudsmanů, kteří se pohybují ve finančním sektoru, ve školství, ve zdravotnictví a dalších oborech, které zaměstnávají tisíce lidí a kteří tu a tam potřebují ve složitém právním světě pomoc a zastání. A přesně od toho tu ombudsmani jsou.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec