ZAKTV

Innoforum představilo inovátory, kteří uspěli ve světě


Inovací není nikdy dost. Tak přesně tohle si řekli Středočeském inovačním centru, které vzniklo pod hlavičkou Středočeského kraje. Na prvním ročníku Innofora se tak představilo více než 150 významných lídrů v oblasti inovací ve všech různých oborech. Některé firmy už navíc překročily nejen hranice kraje, ale celé republiky a se svými projekty jsou známé po celém světě. Středočeský kraj také řadu inovací využívá v praxi, například nedávno spustil projekt chytré dopravy na zavolání PID Haló, kdy si lidé mohou zavolat autobus v momentě, kdy to sami potřebují.

Innoforum 2024 představilo na konferenci 150 významných lídrů v oblasti inovací ve všech různých oborech. Mezi nimi byla řada akčních firem, přičemž některé jsou teprve na začátku, ale s o to většími ambicemi. Mnoho z nich expanduje nejenom přes hranice Středočeského kraje, ale i přes ty celorepublikové. 

„Inovace dokážou opravdu posouvat lidské hranice neuvěřitelným způsobem a já jsem moc ráda, že Středočeské inovační centrum, jehož zakladatelem je Středočeský kraj a já jsem tam předsedkyní správní rady, tak středočeské firmy v těch inovacích podporuje,“ vysvětluje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Středočeský kraj se snaží být inovacím maximálně otevřený, řadu prvků se snaží aplikovat také v praxi, například ve veřejné dopravě. Jde o takzvanou dopravu na zavolání PID Haló.

„Kdy si cestující může do své malé vesničky zavolat opravdu dopravu na zavolání, která bude navazovat na vlakový spoj v okamžiku, kdy on to potřebuje a nemusí do těch vesnic zajíždět velké autobusy, kdy poslední autobus jede třeba v osm večer, takže člověk může třeba jezdit až do půlnoci a navazovat na poslední vlaky,“ popisuje Petra Pecková (STAN), hejtmanka Středočeského kraje.

Autobusy si mohou cestující zavolat buď prostřednictvím dispečinku nebo PID Lítačky, všechno přitom řídí umělá inteligence. Jde o skutečně inovativní projekt, který dokonce předběhl české zákony, vše tak zatím funguje pouze ve zkušebním provozu. Středočeské inovační centrum rozhodně neusíná na vavřínech, což ostatně potvrdilo i na prvním ročníku Innofora. 

„Obecně se daří zlepšovat podnikavost, je tady více podnikavých lidí, kteří zakládají firmy s nějakou ambicí dostat se úspěšně na zahraniční trhy, to mě těší, to mě dělá radost a na ty se snažíme zaměřovat, abychom těmto podnikavým lidem vlastně pomohli jejich nápady převést v inovace a ty následně v úspěšný byznys,“ říká Pavel Jovanovič, ředitel Středočeského inovačního centra.

Jedním z úspěšných inovátorů, kterým se povedlo převést svůj startup až k miliardové platformě je IT vizionář Jaroslav Řasa.

„ABRA software vyrábí, poskytuje a dodává zákazníkům a firmám software, který jim pomáhá zvládat byznys. Takže od účetnictví, skladů, mezd, řízení výroby, řízení vztahů se zákazníky a podobně. Zkrátka pokrýváme veškeré základní oblasti, které každá firma potřebuje,“ uzavírá zakladatel ABRA Holdingu Jaroslav Řasa. 

První ročník Innofora jasně ukázal, že o nadějné vizionáře a podnikatelské inovátory není v Česku nouze. Jediné, co jim čas od času chybí, je dostatečná podpora. V tomto směru je jim ale Středočeský kraj více než důstojným partnerem. Ostatně řada realizovaných inovací v úspěšné projekty je toho jasným důkazem. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec