Budova mladoboleslavské Střední průmyslové školy v Havlíčkově ulici už něco pamatuje. Navrhl ji architekt Jiří Kroha a u jejího otevírání byl tehdy první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Je tedy jasné, že bude potřebovat postupnou rekonstrukci. Jako první přišly na řadu okna a kotelna.
„S ohledem na to, že se jedná o kulturní památku architekta Krohy, tak to bylo velmi náročné, musely se dělat repliky těch oken, takže to bylo ve finále dražší. Nicméně pak se ještě dělalo zateplení vršků, výměna oken a rozvody tepla a kompletně celá kotelna,“ vysvětluje radní Středočeského kraje Milan Vácha (STAN).
„Ty kotelny, které tady byly, tak nešly regulovat, nešlo hýbat s teplotou, už se nedaly zavařovat, byly zatlučeny dubovými kolíky a podobně. A ta okna, to byla všehochuť, různé vyměněné části za to, co zrovna v té dané době bylo,“ popisuje Libor Lesák (ODS), radní Středočeského kraje.
Podle radních Středočeského kraje jde tímto na mladoboleslavské průmyslovce o první krok v rámci obnovy. Rekonstrukci si pochvaluje i ředitel školy Václav Bohata, který zároveň v duchu vypočítává, co ještě by bylo na škole potřeba opravit. Zatím je totiž proces zhruba ve třetina potřebných prací.
„Hlavně se tady téměř sto let nic moc nedělalo. Takže počínaje rozvody elektřiny, kanalizace, vody, ale hlavně potřebujeme odvodnit školu, protože zespoda se nám sem tlačí voda, takže priorita číslo jedna je teď zamezit tomu, aby nám zespoda nešla voda do školy a neničila tuto krásnou budovu,“ plánuje Václav Bohata, ředitel Střední průmyslové školy v Mladé Boleslavi.
S případným zateplením budovy nebo rekonstrukcí venkovního pláště by naopak právě z důvodu památkové ochrany mohl být problém.
„Nepředpokládám to, je to velice komplikovaná budova, a předpokládám naopak, že se zachová v tom stávajícím pojetí, nicméně věřím, že se současným zdrojem tepla to bude výrazně lepší,“ říká Milan Vácha (STAN), radní Středočeského kraje.
Celkové náklady na rekonstrukci vyšly na 153 milionů korun, částečně ji pokryla dotace.