Westmedia
author image
Ondřej Švec

Publikováno 18. 7.

Pod Vyšehradem se nachází spletitý komplex chodeb


Vyšehrad patří mezi oblíbená turistická místa pro Pražany ale i cizince z celého světa. Jde o místo, opředené řadou legend a mýtů. Působivé scenérie se ale nachází i pod Vyšehradem v prostorách, kterým se říká Vyšehradské kasematy. Tvoří je komplex několika chodeb, jimiž dominuje sál Gorlice, kde aktuálně probíhá výstava sklářského mistra Jiřího Pačinka. Kasematy v pravém slova smyslu, tedy prostory, které vznikly proto, aby sloužily vojenským účelům, najdete v Praze pouze na Vyšehradě a pokud v létě přemýšlíte, kam utéct před horkem, pod Vyšehradem se určitě zchladíte.

Pod Vyšehradem se nachází spletitá síť chodeb, kterou tvoří celkem čtyři úseky, které ale nejsou propojené, každý z nich má zhruba 250 metrů a v Praze je najdete jako Vyšehradské kasematy. Oproti takovým katakombám se v mnoha ohledech liší. 

A to je případ i Vyšehradských kasemat, které pochází z konce 17. století. Zajímavé je, že stále nevíme, jestli Vyšehradské kasematy vůbec někdy sloužily účelům, ke kterým byly původně navrženy.

Ty se ale podařilo vybudovat pouze zčásti. V současné době jsou Vyšehradské kasematy přístupné veřejnosti a to už od 90. let minulého století. Sál Gorlice, kde se nachází originály soch z Karlova mostu jsou přístupné denně v rámci prohlídek od 10 do 18 hodin. Ostatní části kasemat jsou přístupné v rámci speciálních prohlídek jednou měsíčně. Týká se to například různých vzdělávacích nebo zážitkových programů, kam patří i noční prohlídka se svíčkami. Přes den jsou kasematy osvětleny klasickými žárovkami, ale kdyby náhodou vypadl proud, v chodbách by přesto úplná tma nebyla.

Návštěva Vyšehradských kasemat je určitě zajímavých turistickým zážitkem, hlavně teď v létě, kdy se v podzemí můžete alespoň na chvíli schovat před úmorným vedrem. Zajímavé navíc je, že teplota je v kasematech po celý rok stabilní. Kasematy najdete v Praze pouze na Vyšehradě a jejich dominantou je unikátní sál Gorlice kde až do 3. září tohoto roku probíhá výstava sklářského mistra Jiřího Pačinka s názvem Skleněné podzemí. 

author image
Ondřej Švec

Publikováno 18. 7.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec