Když se budete procházet po kouřimském náměstí, zcela určitě narazíte i na originální památník z dílny Jaroslava Pouly z roku 2010. Je tvořen z drátěné zeměkoule, kterou tvoří poledníky a rovnoběžky. Podpírají ji dva sloupce stojící nad mramorovou mapou České republiky. Efekt dotváří železné závaží zavěšené na ocelovém lanku. Návštěvníky má upozornit na to, že právě prochází místem, kde leží astronomický střed Evropy, to znamená průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Pro astronomy je zároveň významný tím, že z tohoto bodu mohou vypočítávat východ některých nebeských těles, zejména východ a západ Slunce, Měsíce, ale i řady dalších. Dokonce díky tomuto bodu mohou určovat pravé astronomické poledne. Abychom ale byli přesní, tak na kouřimském náměstí leží pouze falešný astronomický bod Evropy, ten pravý se nachází asi 1,5 kilometru daleko uprostřed polí směrem na obec Svojšice. Poprvé byl vyměřen 23. září 1995.
V praxi je tedy tento bod významný tím, že středoevropský čas platí jen a pouze v tomto jediném bodu u Kouřimi, v ostatních částech republiky se liší podle vzdálenosti toho kterého místa od Kouřimi o desetiny vteřin až jednotky minut do plusu i mínusu. Pokud tedy chcete mít stoprocentně seřízené hodinky ukazující přesný středoevropský čas, kouřimské náměstí vám k tomu nabídne ideální příležitost. S takto seřízeným časem zkrátka nikdy nepřijdete pozdě.