Od roku 1972 funguje ve středočeské Kouřimi unikátní Muzeum lidových staveb, které návštěvníkům přibližuje život a zvyky našich předků na vesnici v průběhu 17. a 19. století. Vzniklo pod křídly Regionálního muzea v Kolíně jako záchranný skanzen pro objekty lidové architektury, kterým hrozilo zatopení při budování přehradní nádrže Švihov.
Kouřimský areál původně sloužil jako třešňový sad. Po restitucích po roce 1989 byly ale pozemky navráceny původnímu majiteli a spor trval až do roku 2012, kdy došlo zároveň ke změně koncepce Muzea. Postupně by ve skanzenu mělo vzniknout muzeum české vesnice, kde se budou prezentovat nejenom památky lidové architektury, ale také život českého obyvatelstva na venkově od raného novověku do počátku 20. století včetně sociálních a regionálních specifik. Většina objektů Muzea lidových staveb jsou přenesené a znovu postavené originály. Návštěvníci díky tomu mají možnost prohlédnout si různé regionální odlišnosti.
Ve skanzenu se nachází i honosný dům z Jílového poblíž Děčína, který představuje typického zástupce architektury pro tuto oblast a jsou v něm zastoupeny jak zděné, roubené tak i hrázděné typy konstrukce.
Ta zřejmě sloužila ke tkalcovství, protože lidé z pohraničí se často živili řemesly. Tento dům byl do Muzea přenesen koncem 80. let minulého století a šlo o poslední objekt před rokem 1989 a následnými restitucemi, které na dlouhou dobu dvaceti let zastavily dostavbu skanzenu. Té by ale teď už nic bránit nemělo a díky tomu postupně vznikne hned sedm různě velikých objektů. Vznikne například kostel s malou márnicí a se zvonicí.
V Muzeu lidových staveb v Kouřimi se celý rok něco děje a to díky řadě národopisných programů. V nejbližší době tam budou Dožínky a to 19. srpna. Připravený bude dožínkový průvod se zpěvy a tanci s možností sečení obilí, pečení chleba a vázání povřísel. 30. září se pak odehraje zcela nový národopisný program s názvem Podzim na vsi. Ondřej Švec, televize Praha.