Westmedia

Veolia investuje 20 miliard do ekologických řešení


Společnosti Veolia leží na srdci urychlení ekologické transformace v České republice. Chce tedy přispět mnohými projekty na úsporu vody, energií či při nakládání s odpady.

Vletech 2024 až 2027 chce skupinaVeoliarealizovat řadu ekologických řešení, která by pomohla rychlejiposunout Českou republiku na cestě k ekologické transformaci.

„Veolia,která momentálně představuje strategický plán pro rok 2024 až2027, se zabývá třemi oblastmi činnosti – energetikou, vodou aodpady. V rámci těchto byznys linií, jak tomu říkáme, mámezákladní cíle, to znamená v první řadě dekarbonizovat, paksnižovat znečištění a obnovovatnebo zachraňovat zdroje.“

SkupinaVeoliase snaží o vyvážený a racionální přístup a zhodnocuje svéprojekty znejen z hledisek ekologických, ale i ekonomických asociálních. Přesto, že hodlá do environmentálních projektůinvestovat až dvacet miliard korun, nemělo by to mít zásadnívliv na cenu jejích produktů.

„Mypřipravujeme dlouhodobá řešení, samozřejmě jsou spojená sinvesticemi, takže nějaké nárůsty cen tady jsou, ale máme ipříklady, kdy třeba přecházíme na paliva z odpadů, kde tavýsledná cena toho produktu ať už je to teplo nebo od náselektrická energie se ani nemusí výrazně zvyšovat nebo se někdemírně snižuje.“

Veolianavíc není nakloněna univerzálním a jednostranným řešením,která právě bývají hodně drahá. Chce vycházet z lokálníchpodmínek a využívat rozmanité metody.

„Jábych chtěl jenom varovat před těmi návody, které obecněslibují, že nás něco zachrání. Dneska nás zachrání vodík,zítra nás zachrání elektromobilita… Musí to být kombinacevšeho. Kolegové tady při těch prezentacích zmiňovali, že sevždycky díváme na ten perimetr v okolí toho zdroje, cos e dávyužít dobře. Ať už je to biomasa nebo odpady, které už nejsoumateriálově využitelné, tak je využíváme energeticky. Pakližeto budeme řešit na té globální úrovni, centrálně – musímeteď všichni tímto směrem, tak to bude stát neúměrně peněz aVeolia tímto směrem nechce jít. Chce řešit vždycky opravdu talokální, cirkulární řešení.“

Jedenz úspěšných projektů už má Veolia za sebou v Kolíně, kde seve své elektrárně rozloučila s uhlím a nahradila ho biomasou.

„Opravdusnižujeme ty emise výrazně. To znamená například emise CO2snižujeme až o 72 kilotun ročně, tuhé látky zhruba o tři tunya emise SO2 až o 660 tun ročně, to znamená celý ten přínos doimisní zátěže města Kolína je velmi pozitivní.“

Ekologickářešení skupiny Veolia umožní do roku 2027 eliminovat 18 milionůtun emisí oxidu uhličitého, zachovat půldruhé miliardymetrů krychlových vody a zpracovat 10 milionů tun nebezpečnýchodpadů.

Sdílet: