Uznávanýmplatidlem v celé Evropě bylo ve středověku platidlo české. A touž za Václava II., který byl českým králem korunován 2. června1297 a velmi brzy pochopil, jak důležité je kutnohorské podzemí.
„Vroce 1300 nejen vydává horní zákoník, ale především zavádímincovní reformu pro celé české království a zavádí takzvaný Pražský groš," řekl Josef Kremla - historik Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.
Mincovníreformou udělal z Kutné Hory centrum ražby mincí a z Pražskéhogroše se stalo žádané platidlo.
„Velmivýznamné, dokonce věčné a svaté. Razilo se téměř 250 let a voběhu bylo ještě o pár let déle. Dnes bychom ho mohli nazvatjako takzvané euro středověku. Tak moc významná mince to byla," řekla Andrea Kapounová - ředitelka Průvodcovské služby Kutná Hora.
„Pražskýgroš byla velká těžká hodnotná mince, která de facto platilapo celé Evropě, protože její hodnota byla v obsahu toho stříbra," řekl Josef Kremla - historik Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.
Vydolovatve středověku rudu z kutnohorského podzemí nebyla rozhodně žádnáprocházka růžovým sadem. Těžilo se v podstatě kamení, kterémuselo na cestě ke stříbru projít ještě dlouhým a náročnýmprocesem.
„Těžilyse tady především pyrity, galenity, sfalerity, miargyrity apodobně. Za tu osmihodinovou pracovní směnu ten havíř bylschopný vyrubat zhruba padesát decimetrů krychlových rudy, cožkdybychom si vzali takovou typizovanou štolu, která bude mít metrna výšku, padesát centimetrů na šířku, tak se za den dostanedál o pouhých deset centimetrů. A touto rychlostí je pod KutnouHorou vykutáno několik desítek kilometrů různých chodeb," řekl Josef Kremla - historik Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.
Bohatství,které takto zemi odebrali havíři a posléze hutníci, kteří zkamení teprve získávali stříbro, poskytovalo českýmpanovníkům pevné pozice.
„Českýmkrálům, počínaje tedy Václavem II., to stříbro umožnilo nejenvelkorysý stavební rozvoj té gotiky a všech těch staveb, KarluIV. založení univerzity, povýšení pražského biskupství naarcibiskupství, ale samozřejmě do značné části tím bylafinancovaná i ta zahraniční politika. U Václava II. získánípolské koruny, pro svého syna získání uherské koruny. Pro KarlaIV. získání titulu římského krále, posléze císaře říšeřímské," řekl Josef Kremla - historik Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.
Asamozřejmě, že z bohatství zdejšího stříbra vyrostly iarchitektonické skvosty kutnohorského centra, které je dnes naSeznamu světového dědictví UNESCO.