WandP

Uranový důl Bytíz nebude zapomenut


Středočeský kraj rekonstruuje Uranový důl Bytíz. Bude připomínat slavné i neslavné časy hornictví na Příbramsku, které se zapsalo do dějin nejen kvalitami hornického řemesla, ale také nucenou prací politických vězňů, kterou připomíná zdejší venkovní výstava.

Vareálu uranového dolu Bytíz byla zahájena venkovní výstava snázvem Hrdinové protinacistického odboje v uranových dolech.Připomíná osudy lidí, kteří bojovali proti hitlerovskémuNěmecku na západní frontě a byli za to po válce potrestánikomunistickou mocí.

„Bylito hrdinové, kteří bojovali ve Druhé světové válce v britskémletectvu a podobně a zde si museli odpykávat vysoké tresty jenomza to, že bojovali s nacisty na špatné straně.“

„Myjsme vybrali právě tohle téma, abychom zde přiblížili jedny znejvýznamnějších hrdinů Druhé světové války, kteří se třiroky po skončení té války stali obětí politických procesůmnohdy ve zcela vykonstruovaných případech a jenom z toho důvodu,že byli zastánci demokracie.“

Uranovédoly jsou sice známé hlavně kvůli utrpení politických vězňů,ale Hornické muzeum v Příbrami, které areál dolu Bytízspravuje, nechce, aby se tím zapomnělo na samotný významuranového hornictví na Příbramsku a na profesionalitu itechnickou vyspělost tehdejší těžby. Azřizovatel muzea, tedy Středočeský kraj proto rozjíždícelkovou rekonstrukci dolu Bytíz, kdese zachovala řada unikátních technických památek.

„Nato jsme náležitě pyšní, protože zde ve strojovně se dochovalydva unikátní elektrické těžní stroje provenience ČKD Praha,jsou z roku 1975. V sousední turbokompresorovně se dochovaly čtyřiturbokompresory Škoda Plzeň z roku 1953, nejstarší dochované nanašem území. Zde vidíme siluetu těžní věže 32 metrů vysokéocelové konstrukce. Jinými slovy tohle, když postavíme vedlesebe, tak nikde jinde na našem území se už nedochoval podobnýareál.“

„Expozicebude koncipována jako poslední šichta, která se zde odehrála,takže ta expozice bude vypadat tak, jako kdyby horníci právěodešli ze směny, bude interaktivní a pro návštěvníky to budevelký zážitek, protože díky audiovizuálním efektům si navlastní kůži zažijí denní činnost horníků.“

Nákladyna rekonstrukci se budu pohybovat kolem 26 milionů korun. Je todalší z projektů, kdy kraj neváhal investovat velké sumy dozachování unikátních památek.

„Jámusím říci, že Odbor kultury a památek je velice výkonný atím, že dokáže velice dobře připravovat ty investiční akce,tak i čerpá dostatek financí. Protože my v současné době,abychom čerpali ty finance, které se pořád navyšují jak dotačnítak vlastní, tak vlastněcílíme na ty projekty, které jsou dokonale připravené. Odboru sedaří, takže se skutečně daří i památkám.“

Atady rozhodně nejde o ledajakou památku. Uranový důl Bytízfungoval od roku 1955 až do roku 1991. Příbramské ložiskopředstavovalo 36 procent celorepublikového objemu těžby uranu aČeská republika se tím zařadila mezi hlavní těžaře uranu nasvětě.

Sdílet:

Více od Věra Dušková