WandP

Mezinárodní spolupráce je klíčovou hodnotou


Středočeský kraj hostil u příležitosti 20. výročí vstupu naší země do Evropské unie mezinárodní fórum hejtmanů. Představitelé čtyř partnerských regionů se zabývali možnostmi spolupráce v oblasti vědy a výzkumu a zamýšleli se i nad tím, jak podpořit mobilitu mládeže.

Mezinárodnífórum hejtmanů zahájil Středočeský kraj jako hostitelprohlídkou klenotů českých dějin v historickém centru KutnéHory zapsaném v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

„Jsmeteď v Kutné Hoře, jsme v Galerii Středočeského kraje, kde jsmese setkali s našimi partnerskými regiony, které jsme dnespřivítali. Přijel k nám partnerský region Opolské vojvodství,to jsou Poláci, pak přijela Spolková země Porýní-Falc, Němci apotom francouzský region Burgundsko-Franche-Comté.“

VGalerii Středočeského kraje si hosté mohli prohlédnout isvatováclavskou korunu, jejíž repliku sem kraj nechal kvůlivzácné návštěvě dovézt. K vidění byla i výstava úspěšnýchprojektů středočeských měst a obcí financovaných z prostředkůEvropské unie.

„Bylto pro ně zážitek, hrozně se jim líbí Kutná Hora

Programdruhého dne byl už veskrze pracovní. Představitelé partnerskýchregionů se sešli se studenty Gymnázia Jiřího Ortena v KutnéHoře, aby s nimi probrali jednak možnost snížení věkovéhranice pro volební právo na šestnáct let, ale hlavně jejichnázory na mobilitu mládeže, tedy šancí na výměnné pobyty astudium v zahraničí. Studenti prokázali, že jim je vlastníkritické myšlení a diskuse byla skutečně živá.

„Všechnatémata, která se zmínila, byla důležitá, ale myslím si, že byta debata mohla být klidně delší, protože já jsem třeba ještěměl nějaký dotaz, který jsem neměl ani čas položit.“

„Myslímsi, že je dobré, že současní studenti mají možnost klástotázky, říkat svůj názor, aniž by je za to někdo trestal nebopronásledoval.“

Velkoukritiku sklidil evropský program Erasmus, který má zajišťovatmobilitu studentů, ale klade jim překážky v podobě přílišzbyrokratizovaných procedur.

„Teďuž je to těžší to cestování, celkově ta Evropská unie jetaková těžší na to, aby se s ní diskutovalo. Já jsem muselavyužít pomoci naší učitelky angličtiny, aby mi pomohla sveškerou administrativou.“

„Středočeskýkraj v této věci činí to, že připravujeme naší organizaciVzdělávací institut Středočeského kraje na to, aby bylakreditovaným pracovištěm a mohl pro všechny naše organizaceadministrovat projekty Erasmus + a umožnil tak našim žákůmcestovat do zahraničí.“

Mezinárodníspolupráce je klíčová i v oblasti vědy a výzkumu.

„Budemese hodně bavit s naším Inovačním centrem, navštívíme výzkumnéinstituce BIOCEV a ELI BEAMLINES a vlastně s inovačními agenturamiv našich partnerských regionů budeme tu stávající spolupráciještě zintenzivňovat, k čemuž podepíšeme i dokument, který tobude stvrzovat.“

„Vdnešní době nejde vědu dělat jenom na základě místníspolupráce. Zahraniční spolupráce je Alfa a Omega celého našehovýzkumu.“

„Vždyckyříkám, že inovace jsou o spolupráci, o synergiích a o nalézánínových cest. A k tomu patří obohacení novými myšlenkami a novouspoluprací se zahraničím.“

Čtyřstrannéprohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem regionemBurgundsko, Opolským vojvodstvím a německou spolkovou zemíPorýní-Falc datované rokem 2003 založilo síť čtyřregionálních partnerů pod názvem čtyřdohoda. Ta byla v doběsvého vzniku prvním projektem, který sdružoval účastníky zčlenských i kandidátských regionů Evropské unie.

Sdílet:

Více od Věra Dušková