ZAKTV

Zoo Brno má i v zimních měsících stále co nabídnout


Moderní zoologické zahrady pečují o životní pohodu zvířat a můžete je obdivovat po celý rok.

V zimních měsících se u nás příroda ukládá k odpočinku. Proto by se mohlo zdát, že i zvířata v zoo budou v převážné většině spát. Nebo zalezou do teplých příbytků a své čenichy vystrčí až s prvním jarním sluncem.

“ V zimě u nás spí hlavně medvědi. Ale uvidíte tady spousty jiných zvířat. Například vlky arktické, pro které je zima jako stvořená a jsou to zvířata z arktických krajin, prostě ze sněhu a z ledu. Tudíž se v zimě chovají velmi aktivně. Hodně běhají, a navíc mají krásnou, čistou, bílou srst. Narozdíl od léta. Tehdy jsou zabahnění a hnědí,” uvedla Oldřiška Kučerová, welfare specialistka Zoo Brno.

I pandy červené, které jsou zase z vysokohorského prostředí Himálaje, si zimní podmínky nesmírně užívají.

“ Jinak, většina zvířat zůstává otevřená, minimálně na nějakou dobu přes den i přes zimu. Lamy jsou viditelné stále, surikaty mají vnitřní expozici, do které se dá divat. Tapíři se pouštějí na nějakou část dne, pokud není vyloženě dvacet pod nulou, pouští se i žirafy, pokud se neobáváme, že by se mohly zranit na ledu,“ prozradila Oldřiška Kučerová, welfare specialistka Zoo Brno.

Pochopitelně i dva teplé pavilony jsou otevřeny celoročně. Ale pokud chceme vidět zvířata severská v aktivní náladě, tak se určitě vyplatí přijít do zoologické zahrady právě v zimě. Aby zvířata neztrácela své přirozené chování, jsou neustále pod dohledem welfare specialistů.

“ Welfare specialista znamená, že se starám o welfare zvířat v zoologické zahradě. Tedy o jejich dobrou životní pohodu. Nebo dobré životní podmínky. Tím pádem se starám o to, aby se tady v tý zoo měli v uvozovkách, skoro jak ve volný přírodě. Aby podporovali svoje přirozený chování, přirozené návyky, aby měly možnost trávit čas smysluplně,”  vysvětlila Oldřiška Kučerová, welfare specialistka Zoo Brno.

Aby zvířata netrpěla stereotypními projevy, nebo jiným nežádoucím chováním. Je v první řadě nutné určit, jakou aktivitu konkrétní zvíře potřebuje.

“ V zásadě u všech zvířat je něco potřeba. Něco se tam dá udělat. Takže pokud je to jednoduchý, jako třeba u lišek, že jim dáme krmení do krabiček, tím jim ztížíme dobývání potravy. Pak jsou zvířata třeba problematičtější, u kterých musíme vyhodnotit co přesně bychom měli udělat aby se ta zvířata zbavila té stereotypie,” vysvětlila Oldřiška Kučerová, welfare specialistka Zoo Brno.

Stereotypie je opakovaný pohyb, kdy třeba lev přechází v kleci bezcílně sem a tam.

“Tomu se chceme vyvarovat. Tudíž prostě pro toho lva, když tak, něco uděláme. Třeba mu pověsíme maso vysoko na strom. Takže se musí pro to maso vyskočit,” dodala Oldřiška Kučerová, welfare specialistka Zoo Brno.

Zdravá a spokojená zvířata jsou základem moderních zoologických zahrad. Abychom je mohli pozorovat a těšit se z jejich přirozeného chování. A to v každé roční době.

Sdílet:

Více od Jan Kruba