SevEn

Brněnské přehradě je letos 85 let


Brněnská přehrada na svém dně stále ukrývá stopy zaniklé vesnice.

V roce 1936 se začala nad Brnem na řece Svratce stavět přehrada. Díky vhodnému umístění nemá přehradní hráz velké rozměry. Přesto vytvořila vodní plochu 250 hektarů. Od počátku sloužila jako zdroj pitné vody, k výrobě elektřiny i k rekreačním účelům. Dokončena byla za protektorátu.

“ To se vlastně napouštělo už před rokem čtyřicet, to znamená 39 už se to napouštělo. Takže plnej provoz byl v roce 1940. Tady vlastně nebyly žádné stroje, akorát nějaká parní míchačka. Všecko bylo dělaný rukama,” uvedl Lubomír Strážnický, patriot a pamětník Brněnské přehrady.

Na stavbě byli zaměstnáni převážně lidé z okolí. Také z obce Staré Kníničky nebo Kyničky, která se po napuštění přehrady měla, jako jediná, zaplavit .

“ Jenom Kyničky. Jenom Kyničky. Pač to údolí vede až do Veverské Bítýšky a tam vlastně nic není” upřesnil Lubomír Strážnický, patriot a pamětník Brněnské přehrady.

Zaniklá obec Kyničky se znovu částečně vynořila z hlubin, když byla v červnu 2009 kvůli čištění snížena hladina přehrady.

“ Tady udělali dole takovou schůzku, ještě s žijícími lidmi Starejch Kyniček. A byla popuštěna, takže se odkrylo první nádvoří nebo nábřeží a kousek toho levého. Lidé říkají, že tam byl kostel. To není pravda. Tady žádnej kostel nebyl, ale byla tam kaplička,” prozradil Lubomír Strážnický, patriot a pamětník Brněnské přehrady

Paralelně se stavbou hráze probíhala i výstavba Nových Kyniček, dnes MČ Brno-Kníničky, kam se obyvatelé přestěhovali.

Nabízí se otázka, jestli nám zůstaly na Staré Kyničky nějaké památky, které můžeme běžně potkat?

“ No, potkat. Smírčí kámen, tady ten pomník a boží muka v roce 1820 postavené. Toto je pomník hrdinů z první světové války. Kdysi, v šedesátých letech, když byly hody, tak sem chodily z Kyniček hody, tady udělali takovej kroužek, dali štamprličku, zazpivali, zapalili svíčku,” vysvětlil Lubomír Strážnický, patriot a pamětník Brněnské přehrady.

Jak Smírčí kámen, tak pomník byly na své současné místo pravděpodobně přemístěny v souvislosti s výstavbou přehrady.

“ Ještě pardon, po Starejch Kyničkách nám tu ještě něco zůstalo. Tam se teďka nedostaneme. Tady kousek dál byl domek, který byl zbouranej v osmdesátých letech. A tam žil Ruda Ondráček. To byl poslední člověk, nebo barák, ten se potom zboural. Dneska je to zarostlé všecko,” vzpomíná Lubomír Strážnický, patriot a pamětník Brněnské přehrady.

Brněnská, původně Kyničská přehrada je už 85 let významnou součástí okolí města Brněna.

Sdílet:

Více od Jan Kruba