ZAKTV

Technické muzeum má již čtvrt století kovoliteckou dílnu


Technické muzeum v Brně disponuje zajímavým a svého druhu unikátním provozem.

Navštívili jsme s kamerou velmi zajímavý provoz brněnského technického muzea, kam se návštěvník normálně nedostane.

“ Je to vlastně součást konzervátorsko-restaurátorských pracovišť. Dílna je vybavena elektrickou pecí pro slitiny železa a plynovou pecí pro odlévání barevných kovů. V poslední době jsme zařídili i možnost výroby stříbra,” uvedl Martin Mrázek, vedoucí oddělení Konzervace a restaurování.

Je zde možné z předmětů, které se již nenávratně rozpadají, jsou neúplné nebo jsou rozlomeny, doplnit chybějící části, vytvořit model a získat velmi přesný odlitek.

Používáme technologie jak klasických dělených pískových forem, tak vlastně jednu z nejmodernějších technologií a to je technologie vytavitelného modelu na samonosnou keramickou skořepinu, která je sice nejdražší, ale nejkvalitnější,“ prozradil Martin Mrázek, vedoucí oddělení Konzervace a restaurování.

Vyvinula se z jedné z nejstarších metod lití. Techniky ztraceného vosku, kdy se voskový model zaformoval do písku a při odlévání se prostě vypařil a uvolnil tak prostor tekutému kovů. Současná metoda ale funguje trochu jinak.

Při této technologií vlastně ten vosk se neztrácí, ten se vytaví. To znamená, že se dále recykluje, takže to není ztracený vosk, ale vytavitelný model,”vysvětlil Martin Mrázek, vedoucí oddělení Konzervace a restaurování.

Tato dílna je nepostradatelná nejen pro samotné Technické muzeum v Brně.

“ Vyrábíme odlitky ze všech slitin které jsem jmenoval pro potřeby jak restaurátorů, tak pro zákazníky, kterým chybí díl při renovaci automobilu, při opravách zbraní, popřípadě když chybí nábytkové kování,” vysvětlil Martin Mrázek, vedoucí oddělení Konzervace a restaurování.

“ Děláme to převážně pro potřeby Technického muzea v Brně, plus pro další muzea. Ale v tuhle chvíli i třeba pro Asociaci muzeí a galerií vyrábíme ocenění, plastiku Gloria Musaealis, což je plastika, která se každoročně uděluje v Praze při příležitosti udělování cen za muzejní expozici roku, vystavu roku a publikaci roku,” prozradil Martin Kroužil, kurátor- restaurátor.

Její autorkou je výtvarnice Pavlína Čepičková-Šůsová.

“ Bohužel už zemřela, ale, toto je její dílko, které jsme použili právě k výrobě toho ocenění. Je to hliněný model, který vytvořila. My jsme si potom z toho tady vytvořili silikonovou formu. Je to matečná forma, která slouží k výrobě voskových modelů,” vysvětlil Martin Kroužil, kurátor-restaurátor.

Model je předobrazem budoucího odlitku. Po zaformování a následném odstranění vosku teplem, vznikne velice přesná dutina, do které se pak nalije roztavený kov.

“ Výsledkem je teda ta bronzová plastika, ta by měla vypadat takhle nějak podobně.

Ve finále ten odlitek patinujeme, zavoskujeme, dáme na dno filc a jede do Prahy na udílení cen,” dokončil Martin Kroužil, kurátor- restaurátor.

Sošky Gloria musaealis se v Technickém muzeu v Brně odlévají již 23 let. Patří vždy k prvnímu místu v každé ze tří kategorií.

Sdílet:

Více od Jan Kruba