V Moravském Zemském muzeu, v Paláci šlechtičen, jsou od roku 2022, kdy byla dokončena rekonstrukce, dvě stálé expozice. Jedna z nich je věnována národopisu, a ta druhá se zabývá loutkami a loutkovým divadlem.
,,Takže k té druhé expozici, ta je věnována loutkářsky, loutkovému divadlu a prezentuje naši obsáhlou sbírku, sbírku oddělení dějin divadla. Obě dvě ty expozice najdete zde v Paláci Šlechtičen na Kobližné ulici.’’ uvedl Jaroslav Blecha, ředitel uměnovědného muzea
Zmíněná sbírka čítá kolem 4000 loutkových předmětů. Nejsou to jen loutky, ale i dekorace a různé rekvizity, ale i všechny možné věci, které k loutkářství patří, například staré dramatické texty.
,,No ale k těm loutkám, zde v prvním patře prezentujeme to nejstarší české loutkové divadlo, to znamená kočovné marionetové divadlo, které u nás v našich zemích tradujeme zhruba od poloviny 18. století. Ale to hlavní působení kočovných loutkářů spadá až do19. století,” vysvětlil Jaroslav Blecha, ředitel uměnovědného muzea.
Z období poloviny 19. století se také dochovaly nejstarší loutky u nás. Muzeum má ve sbírce loutky od Mikuláše Sichrovského z Mirotic, jehož řezby jsou velice atraktivní a specifické.
“Dokonce zde nabízíme v našem obchůdku dole dvě repliky jeho loutek. Jsou to takové exkluzivní opravdu řezbované loutky,” prozradil Jaroslav Blecha, ředitel uměnov expozici kočovného loutkového divadla můžete obdivovat loutky, které patřily zejména moravským rodinám, které hrály loutkové divadlo a kočovaly po Moravě.
“Byli to třeba Flasové, Rumlové, Noví a celá řada dalších. V přízemí potom můžou návštěvníci vidět fenomén takzvaného rodinného loutkového divadla, což spadá do první poloviny dvacátého století,” popsal Jaroslav Blecha, ředitel uměnovědného muzea.
Jsou to všechna ta stolní divadla, která se v mnoha domácnostech stále uchovávají. Byla vyráběná za první republiky většinou již průmyslově.
“ Produkovaly jak divadla tak loutky, mělo to velkou osvětu, celá vlastně ta první polovina 20. století se v tomto kontextu nesla ve znamení opravdu velké kreativity v rodinách, jak teda výtvarné, tak divadelní,” dokončilJaroslav Blecha, ředitel uměnovědného muzea.
A tato kreativita byla vždy stmelujícím prvkem a kořením rodinného života. Nebylo by určitě na škodu se tím inspirovat i dnes.
Vyrobit loutku si může zkusit každý. V paláci šlechtičen k tomu najdete bezesporu vynikající inspiraci. Muzeum mimo jiné nabízí i různé aktivity pro děti každého věku.