ZAKTV

Vyškovské podzemí má zajímavou historii


Stejně jako Brno nebo Znojmo, i Vyškov má svá podzemí s dlouhou historií.

Sklepy bývaly kdysi běžnou a důležitou součástí domů. Plnily především funkci skladovacích prostor. Zejména kolem náměstí se usazovali obchodnici. Obchodník s potravinami, potřeboval velké sklepy. Pod souseda se šířit nemohl. Nejjednodušší bylo expandovat pod náměstí nebo pod ulici.

“ Vyškovské město původním založením bylo městečko tržní. Čili to znamená, tyto sklepy byly hodně potřeba, protože se zde obchodovalo hlavně obilím a dalšími jinými zemědělskými produkty,” řekl Jiří Lelek, emeritní správce vyškovského hřbitova.

Podle slov Jiřího Lelka od konce osmnáctého století jsou sklepy pod náměstím postupně zazdívány.

“ Kromě teda radnice, kde pod radnicí jsou také sklepy, ale pod radnicí byly ty sklepy za poslední války přezděny a sloužily jako telefonní centrum německé armády, “ upřesnil Jiří Lelek, emeritní správce vyškovského hřbitova.

Sklepy pod radnicí je možné navštívit na Den památek. Jediné původní sklepení, které jsme mohli ve Vyškově s kamerou dnes navštívit se nachází na hřbitově.

“ Jsme na městském hřbitově, takže samozřejmě se podíváme k nám do podzemního sklepení bývalýho, zrušenýho Kapucínskýho kláštera,” vysvětlil Jiří Lelek, emeritní správce vyškovského hřbitova.

Součástí byl domek pro poutníky. A právě pro poutníky se ve sklepích uchovávaly potraviny. Tyto sklepy byly vystavěny a rozšířeny někdy mezi rokem 1616 a 1680. Je tam možné spatřit dochované niky. Tam se umístilo osvětlení.

“ Říká se: svíčky svíčky. Jenže svíčky byly už tenkrát drahé. A tak se svítilo olejovými lampičkami. Čili, tady se nalili olej, jakýkoliv. Tenkrát velrybí. Už tenkrát lovili velryby. Knotek z jakéhokoliv přírodního materiálu, no a tady se to dalo buďto na klacek nebo na prst,” ukázal Jiří Lelek, emeritní správce vyškovského hřbitova.

V nejmladším a zároveň nejhlubším sklepě byl vybudován i světlík. Po zrušení kláštera a zbudování městského hřbitova tyto sklepy ztratily svůj původní význam. Ale k jedné úpravě u nich přece jen ještě došlo.

“ Právě v září roku 1938, kdy se nejen u nás, ale i ve světe čekal válečný konflikt, který o rok později nastal, tak byly otevřeny, zrevidovány a vystavěn tady tenhleten vchod. On už je třetí za dob historie tady těchhle sklepů,” dodal Jiří Lelek, emeritní správce vyškovského hřbitova.

Tedy již za Prvni republiky sloužily jako protiletecký kryt. Byl určen pro děti ze školy na Nádražní ulici.

“ Mluvil jsem s pamětníky, kteří chodili do školy, i kteří se vyskytli, když byl leteckej útok, někde ve vokolí, tak se tady schovávali,” dokončil Jiří Lelek, emeritní správce vyškovského hřbitova.

Vyškov zažil na konci války několik sovětských leteckých útoků. 28 místních lidí při tom zahynulo. Jsou pochováni právě zde. Na městském hřbitově.

Sdílet:

Více od Jan Kruba