WandP

Burza minerálů v Tišnově se pořádá již bezmála 50 let


Minerál TIŠNOV patří k největším burzám nerostů v České republice a přijdou si zde na své zkušení sběratelé i fanoušci.

Malebné a turistický zajímavé město Tišnov se rozkládá pod magickou horou Květnicí. Navíc hned vedle, v Předklášteří, stojí významný klášter Porta Coeli. Ale město samotné je známé především mineralogickou burzou “Minerály Tišnov”. Ta má dlouhou tradici. Její počátky sahají do roku 1974.

“ Burza je organizována mnou, jako hlavním organizátorem, ale pořadatel burzy je Sokol Tišnov, je to tradiční sokolská akce, která se koná dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim,” uvedl Tomáš Buzrla, organizátor burzy Minerály Tišnov.

Dnes je Tišnovská Burza minerálů známá po celé naší republice. Ale jaké byly její začátky?

“ V podstatě se vracíme zpátky o nějakých padesát roků, kdy byla doba hlubokého socialismu, a v podstatě byli sběratelé, kteří kameny sbírali, ale nebyla možnost v podstatě nikde oficiálně je vyměňovat a už vůbec ne prodávat,” vysvětlil Tomáš Buzrla, organizátor burzy Minerály Tišnov.

Tišnov má k minerálům blízký vztah. Hora Květnice je známá od pradávna výskytem ametistů, kousek za Květnicí je lom Dřínová, razily se zde i průzkumné štoly kvůli těžbě baritu, a řada obyvatel města pracovala v blízkých uranových dolech v Dolní Rožínce.

“ Takže v podstatě Tišnov je takové pseudo hornické město, kdy nemá vlastní doly, ale byli tu havíři keři pracovali kousek, ve zmíněné Dolní Rožínce, no a tam dali pánové hlavy dohromady, že by mohlo něco spolu vlastně s tehdejšími uranovými závody vzniknout. No a za podnětem taky stál docent Bernard, velice významný český mineralog,” řekl Tomáš Buzrla, organizátor burzy Minerály Tišnov.

Na počátku to byla spíš taková mineralogická setkání. Nejprve probíhala na náměstí. O něco později se přesunula do sokolovny.

“ A tam teprve to skutečně začala být burza v podstatě v takovém významu, jak to známe dnes, že se kameny nejenom vystavovaly, koukaly, ale bylo to spojený i s přednáškami, s besedami, kameny se vyměňovaly,”doplnil Tomáš Buzrla, organizátor burzy Minerály Tišnov.

Z počátku pokoutně, ale později již oficiálně se zde s kameny začalo i obchodovat. Je to tedy prodejní výstava minerálů.

“ Nám sem do Tišnova jezdí kolem 180 vystavovatelů z různých zemí. Všichni mají víceméně svá stabilní místa. Ta burza se skládá víceméně ze sběratelských minerálů, sběratelských vzorků, což jsou surové kameny, to co vidíte tady, v pozadí kolem mne, a potom je polovina zhruba, výrobky z kamenů.” upřesnil Tomáš Buzrle, organizátor burzy Minerály Tišnov.

Výběr je tu bohatý a vzhledem k tomu, že Česká republika patří k mineralogicky opravdu významným lokalitám, je zhruba 50 procent vystavovaných nerostů z naší země. Navíc v době konání burzy je možné v ceně vstupného navštívit i soukromou mineralogickou Galerii Patriot.

Na jaře bývá v souvislosti s Burzou otevřená i tajemná Králova jeskyně.

Sdílet:

Více od Jan Kruba