Hora Květnice je známá především úžasným výhledem do kraje a výskytem ametystů. Nepředpokládalo se, že by se i tady mohly pod zemí skrývat krasové jevy. Králova jeskyně byla proto objevena v roce 1972 zcela náhodou.
“ Tenkrát šel pan Bárta se psem Luxíkem na jezevce, pustil ho do nory a po delší době se pes nevracel, ale byl slyšet štěkot. Jako z dálky. Takže zaběhl pro kamarády, prokopal trošku tu noru, pak řekl synovi “ Vlez tam”, tak prolezl takovou třímetrovou plazivku a uviděl prostoru s bílýma krápníkama a pes stál na takovým ostrohu po tom souboji s tím jezevcem,”uvedl Michal Beneš, speleologická skupina Tišnovský kras.
Jeskyňáři se pustili ihned do průzkumu. Tehdy objevená první část jeskyně měřila 330 metrů. Aby se mohl z jeskyně vyvážet vykopaný materiál, byl proražen kousek vedle nový vstup.
“ Takže, zavřel se původní vchod, protože tam to nebylo možný, to byla vlastně propástka. Tady se to dá teďka pohodlně. A vlastně je to i část toho prvního okruhu, kterým provádíme, kde se dá jít teda bez přileb a v normálním oblečení,” vysvětlil Michal Beneš, speleologická skupina Tišnovský kras.
My jsme dostali příležitost natočit pro vás i místa těžko přístupná. Kam již musíte být vybaveni přilbou se světlem a kombinézou, která chrání před bahnem a ostrými výčnělky, protože v některých místech se musíte plazit úzkými chodbami. Odměnou nám však byly úchvatné pohledy.
“ Je tady teda hodně rozmanitá výzdoba. Prvotně tektonika, že ta skála popraskala a posunulo se to, v té staré části máme důkazy, že pracovaly geotermální prameny, od spodu, jsou tam baritový žíly, “ popsal Michal Beneš, speleologická skupina Tišnovský kras,
Svůj podpis zde zanechal zřejmě i potok Besének a řeka Svratka, než se jejich koryta prohloubila. Nejvíc se ale o výzdobu postarala samozřejmě voda prosakující z povrchu. Bohatou krápníkovou výzdobou. Ta střídá v Králově jeskyni širokou škálu barev.
“ To záleží, co se do té vody dostane. Když je to dohněda, tak je to většinou železo, máme tady i trošku do fialova, to by měl být mangan, různý oxidy takto zbarvujou do růžova, do hněda, “ předvedl Michal Beneš, speleologická skupina Tišnovský kras.
Jedním z posledních objevů, je Výroční dóm, odhalený v roce 2022, tedy přesně padesát let po objevení Královy jeskyně. Ale to nejlepší jsme vám ještě neukázali.
“ To vlastně souvisí tady s Výroční dómem. Protože jsme museli zkusit obchvat protože tady je taková, Síň úžasu jsme to pojmenovali, nádherně vyzdobená prostora. Přes to se nemohlo jít. Takže jsme se prokopávali dál a pak jsme si všimli takové štěrbiny, za ní byly bílý náteky takhle krásně čistý, takže jsme tam zkusili kameru na tyčí a uviděli jsme jezírko Sintrový s krystalama, ” vzpomíná Michal Beneš, speleologická skupina Tišnovský kras
Je úžasné sledovat práci speleologů. Nové dómy v Králově jeskyni stále čekají na své odhalení. Vy ji můžete navštívit jednou v roce. V době konání jarní burzy minerálů Minerály Tišnov.