První historicky doložený betlém vytvořil roku 1223 svatý František z Assisi. Nebyl ještě tvořen figurkami. Byl to betlém živý.
Od té doby se betlémy stavěly v kostelech. Když byl tento zvyk na vrcholu, v 18. století, císař František II. ho v kostelních budovách zakázal. Od té doby si betlémy stavějí lidé doma. Je to bezesporu jeden z nejkrásnějších vánočních zvyků.
“ Jmenuji se Zdeněk Jílek, jsem Tišnovský patriot a betlémy sbírám od roku 2007. Za tu dobu jich mám zhruba 250 exemplářů, “ představil se Zdeněk Jílek, sběratel betlémů.
Betlémy pana Jílka jsou pravidelnou součástí Tišnovského betlémského putování, které začíná na náměstí Míru v Tišnově a končí na náměstí 5. května v Předklášteří.
“ Tadyta akce vznikla vlastně v době covidu, kdy se nemohly pořádat společenské akce, takže jsme vymysleli tento způsob, výstavy betlémů do výloh. Celkem se to ujalo, protože letos pořádáme už pátý ročník. Už máme letos 26 zastavení, délka trasy je víc jak 6 kilometrů,” vzpomíná Zdeněk Jílek, sběratel betlémů.
Tišnovské betlémské putování je pořádáno pod hlavičkou Muzea města Tišnova a společnosti Art Periscope. Podařilo se jim zapojit mateřské školy, základní školy i zemědělskou školu a jedno zastavení je nově i na jednom penzionu.
“ Mateřské školky letos vystavily svoje díla nebo svoje produkty a zemědělská škola taky má svoje keramické a ještě je tady základní škola Lažánky. Ta má taky keramický ze své tvorby,” doplnil Zdeněk Jílek, sběratel betlémů.
K vidění je bez malá stovka betlémů. Někdy jsou třeba i dva v jedné výloze.
“ Například základní škola 28. října, ta má Tišnovský betlém. To je zase z našeho spolku Art Periscope, a například zase ( v Baumatu) ve stavebních máme pískovcový jeden velký betlém, 60 centimetrů figurky,” prozradil Zdeněk Jílek, sběratel betlémů.
Tišnovské betlémské putování se snaží iniciovat regionální umělce a řemeslníky, což se daří.
“ Teď jsem, včera, pardon, byl na výstavě v Betlémské kapli v Praze, kde budeme příští rok tady část naší sbírky vystavovat. Bude tam zrovna tady ten, u kterého stojíme. Je to překližka barevná od Luboše Plachého z Molenburku, dále tam bude ten tišnovský betlém a ještě máme krušnohorskou sbírku,” dokončil Zdeněk Jílek, sběratel betlémů.
Jak řekl sám František z Assisi: “Chteě bych totiž oslavit to Dítě, které se narodilo v Betlémě, a chtěl bych, pokud možno, svýma očima vidět hořkou nouzi, kterou muselo snášet, jak leželo v jeslích, u nichž stal vůl a osel, i jak leželo na seně.”