Lyže a snowboardy si v Plzeňském kraji půjčují nejvíc začátečníci a mírně pokročilí, ale stále častěji i ti zdatní, kteří si chtějí vyzkoušet drahé modely s prodejními cenami kolem 25.000 Kč. Na Šumavě jezdí podle provozovatelů až třetina lyžařů s vybavením z půjčovny. Dospělým i dětem, kteří nelyžují často, se to vyplácí i kvůli snadným výměnám vybavení, servisu a z toho plynoucí bezpečnosti. Provozovny letos nezdražovaly, ceny pro děti jsou většinou nižší.
Lyžařský areál Ski&Bike Špičák půjčuje vybavení pro všechny lyžaře včetně souprav pro nejnáročnější. Konkrétně přes 200 sjezdových kompletů, z toho 65 nových párů lyží včetně závodních, 50 snowboardů, jeden biski pro vozíčkáře a 30 běžeckých lyží, které se letos moc nepůjčují, protože ve stopách je málo sněhu. Součástí nabídky jsou helmy a chrániče páteře, sněžnice, snowscoot, neboli hybrid snowboardu a kola, a sáně. Areál vybavení pravidelně obměňuje, nabízí kompletní servis lyží i snowboardů. "Letos jsme nezdražovali," řekl šéf střediska služeb Jan Kasík.
"Nejvíce se půjčují sjezdařské komplety, tedy lyže, hůlky, boty a přilby. Zájem kopíruje návštěvnost, ale kapacita půjčovny je opravdu dost velká, rezervace nejsou nutné," řekl Kasík. Pokud je sníh a pěkné počasí, půjčí si lyže ke stovce lidí denně.
"Hlavní masa jsou začátečníci a mírně pokročilí, kteří si půjčují celé komplety. Poslední roky přibývá zdatných lyžařů, kteří chtějí většinou lyže vyšší řady, boty mají svoje. Půjčují si špičkové modely kvůli tomu, že jsou drahé, a dostanou je kvalitně připravené. A neřeší to, že když si koupí drahé lyže, tak druhý rok mají problém je prodat za 5000 korun," řekl Kasík.
"Zájem o půjčovny roste. Obecně začaly reagovat na to, že není jen jeden typ zákazníka začátečníka, ale chtějí mít nabídku pro všechny," řekl Kasík. Skialpy areál nepůjčuje, těmto lyžařům nemůže nabídnout trasy. Skialpinisté na svazích překážejí, navíc vybavení s tuleními pásy, ohebnými botami a zvedacím vázáním je hodně komplikované.
Podle Petra Filipa ze železnorudského SkiSnowMaxu si půjčují lyže nejvíce ti, kteří stráví na horách jen několik dnů za sezonu. "Tam nedává smysl, aby si ty věci pořizovali. I když si koupí levné lyže, tak je musí dát jednou za rok do servisu a mají s tím další náklady," uvedl. Komplet, tedy lyže, hůlky a boty, přijde na sedm dní pro děti na 1000 korun, juniorský na 1200 a dospělý na 1650 Kč. Dospělí chtějí kvalitní lyže a nové modely, které by si často nekoupili. Podle Filipa jsou ceny v půjčovnách podobné.
"Lyže jim připravíme a ručíme jim za vázání, dostanou potvrzení pro areály i pojišťovny na cesty do zahraničí, ale je fajn ho mít i u nás," uvedl. V půjčovně si lidé rádi i popovídají a obsluha jim nabídne vždy jiný druh lyží, aby si jich mohli vyzkoušet více. Hodně lidí si chce lyže otestovat před jejich nákupem, uvedl. Zájem je také o soupravy pro skialpinisty, půjčovna je posílá na svahy, kde je minimum lidí. Zájem o snowboardy ustupuje.
"Hodně si půjčují nelyžaři a hlavně rodiče pro děti, a to na týdenní kurz nebo celou sezonu," řekla Iveta Vartlíková ze SportujLíně v Líních za Plzní. Půjčovnu má čtyři roky jako doplňkovou aktivitu. "Jsme levní, komplet vybavení pro dítě na týden přijde na 700 korun a na celou sezonu 900 korun za lyže do 100 centimetrů a 1100 korun od 100 do 140 centimetrů," uvedla.
čtk