Matrix Media

V Nalžovských Horách skončila likvidace 18.000 kusů drůbeže kvůli ptačí chřipce


V chovu Klatovského rybářství v Nalžovských Horách na Klatovsku dnes hasiči, pracovníci farmy a veterináři zlikvidovali zhruba 18.000 kusů drůbeže . V pátek tam testy potvrdily ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1. Utratit se musel celý chov. Všechno šlo dobře, spolupráce s chovatelem byla výborná, řekl Marek Svoboda, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj (KVS). Utrácení zvířat trvalo pět hodin a skončilo po 13:00.

"Firma (Klatovské rybářství) na tom pracovala celý víkend, měla to perfektně připravené. Ptáky pochytali a dali je do menších hejn, takže zvířata už nebyla po celých halách, ale v menších ohrádkách. Šlo to rychle. A hasičů i technického personálu bylo víc než v Myslívě," řekl Svoboda. Pracovníků farmy, kteří zajišťovali likvidaci, bylo 16, hasičů 18 a státní veterináři tři.

Klatovské rybářství už muselo počátkem října zlikvidovat zhruba 27.000 kusů drůbeže v kachní farmě v Myslívě, vzdálené od Nalžovských Hor vzdušnou čarou asi devět kilometrů. Tehdy to trvalo dva dny.

V chovu v Nalžovských Horách bylo podle podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petra Majera 12.000 kachen ve výkrmu, 2600 divokých kachen, 2900 orebic a 780 bažantů. Chovatel nahlásil 14. listopadu veterinářům náhlý zvýšený úhyn 250 kachen ve výkrmu. Veterinární ústav potvrdil ptačí chřipku subtypu H5N1, který veterináři považují za potenciálně rizikový i pro člověka.

Kafilérie z nedalekého Asavetu Biřkov odvezla dnes odpoledne z areálu tři šestitunové kontejnery na utrácení se vzduchotěsným víkem. Do nich se pouštěl oxid uhličitý, zvířata upadla do bezvědomí a hned uhynula. Podle Svobody je to pro ptáky nejšetrnější utracení.

"V největší, sedmitisícové hale uhynula většina kachen ještě před likvidací," uvedl Svoboda. Podle legislativy se musí vybít všichni ptáci. V areálu je pět hal - dvě pro kachny domácí a po jedné pro divoké kachny, bažanty a orebice.

"Spolupracujeme s veterináři," řekl ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček. Kachní farma je u rybníka Novec, který Klatovské rybářství spravuje. Nákazu tam podle rybářů zaneslo divoké vodní ptactvo, stejně jako v Myslívě.

Kolem ohniska je od pátku tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru.

"Už dnes odpoledne začne předběžná dezinfekce hal plynováním. Od středy se začne provádět mechanická očista chovu, likvidace trusu, podestýlky a všech krmiv," uvedl Svoboda. Do třech týdnů se vyčistí všechny chovné prostory a dvakrát se vydezinfikují. Pak se čeká další tři týdny a až poté se mohou do hal umístit nová zvířata, jimž se po nějaké době odeberou vzorky, aby se potvrdilo, že tam už virus není. Likvidaci podle veterinářů platí stát. Klatovské rybářství musí do šesti týdnů po jejím ukončení požádat ministerstvo zemědělství o náhradu nákladů a ztrát, které by měly podle odhadů činit několik milionů korun.

Podle SVS bylo už letos deset potvrzených ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech a 31 v nekomerčních malochovech drůbeže. Celkový počet zvířat k usmrcení kvůli ptačí chřipce letos v ČR dosahuje 276.000. Je to více než trojnásobek proti loňsku. Letošní výskyt ptačí chřipky ve velkochovech drůbeže je dosud třetí největší.

čtk

Sdílet:

Více od Marie Osvaldová