Nouzové centrum v době déletrvajících mrazů, nocležny a azylové domy, výdej oblečení, potravin, ale i spacáků a stanů, možnost osprchování či lékařské ošetření připravují na zimní měsíce pro bezdomovce města a neziskové organizace v Plzeňském kraji. Chtějí tak pomoci lidem bez domova přečkat na ulici nejnáročnější období roku. Největší rozsah pomoci a také nejvyšší náklady bude mít Plzeň, kde podle odhadů žije kolem 400 bezdomovců. V ostatních okresních městech kraje je to většinou mezi deseti a 20 lidmi bez domova, ne všichni ale pomoc chtějí přijmout.
V Plzni se do pomoci lidem bez domova zapojí magistrát, neziskové organizace i městská policie. Město, stejně jako v předchozích zimách, připraví v areálu DEPO2015 nouzové centrum. Není v provozu celou zimu, má sloužit především v mrazivých dnech, kdy se naplní kapacita charitního Domova sv. Františka pro lidi bez domova. "Nouzové centrum otvíráme, když předpověď předpokládá, že po několik dní po sobě teploty klesnou pod minus tři stupně," řekla radní pro bytovou problematiku, dostupné a sociální bydlení Světlana Budková (STAN). Pro lidi bez domova jsou v bývalé myčce depa připravené deky, lehátka a spacáky. Ubytovaní mohou využít toalety a sprchy, dostanou teplý nápoj, případně základní zdravotní ošetření. Letos by měla přibýt také možnost vyprat si tam prádlo.
"Minulou zimu bylo centrum otevřené celkem 18 dní a průměrně v něm každou noc přespalo 58 lidí. Nikdy se nestalo, že by nestačila kapacita 70 míst na pokrytí zájmu," uvedla Budková. Centrum provozuje Středisko křesťanské pomoci. Slouží jen na noc, lidé si sem mohou vzít i psa. Základní ošetření poskytuje plzeňský červený kříž s projektem Street medicine.
Na provoz nouzového centra dá město tuto zimu 1,1 milionu korun, řekla Budková, to je víc než loni. Dalších 100.000 korun schválili zastupitelé pro Diecézní charitu Plzeň na nákup spacáků a stanů. Podle ředitele charity Jiřího Lodra je mezi bezdomovci stále hodně lidí, kteří ani v mrazech nechtějí jít do kamenné ani do nouzové nocležny, ale zůstávají venku. Terénní pracovníci jim nabízejí alespoň teplé oblečení, spacáky a stany. "V darech, které od lidí dostaneme, není spacáků a stanů dostatek, takže je dokupujeme," řekl Lodr. Podle něj se rozdalo minulou zimu kolem 50 stanů a 100 až 150 spacáků. Středisko křesťanské pomoci dávalo k dispozici lidem bez domova na přečkání mrazů také iglú. Výdej takzvaných balíčků nutného přežití s potravinami a oblečením zajišťují také oblastní charity i jinde po kraji, dodal Lodr.
Městská charita Plzeň může poskytnout zázemí až pro 101 lidí v noclehárně. Kapacita se loni zvýšila ze 45 lůžek díky výstavbě nové noclehárny. Během dne charita provozuje nízkoprahové denní centrum a terénní službu. Od příštího týdne město opět odstartuje další ročník charitativní sbírky Pomoc, která zahřeje, do které mohu lidé darovat bundy, kabáty, čepice, rukavice, teplé boty a ponožky, termoprádlo, zateplené kalhoty, spacáky, stany a karimatky, ale i třeba šály či deky, doplnila Budková.
"V našem tachovském okrese chybí nocležna, takže správné a systémové řešení tohoto problému tady není," řekla tachovská místostarostka Vendula Machová (Volím Tachov). S lidmi bez domova ve městě pracuje nezisková organizace Kotec, která pro ně provozuje nízkoprahové centrum a pracuje s deseti až 15 lidmi. V minulosti město spolu s Kotcem nechávalo při mrazech v jednom domě bezdomovce přespat, to se ale moc neosvědčilo. "Loni jsme pořídili několik iglú, která dostali konkrétní lidé, se kterými Kotec pracuje. A je jedno místo, kde jsou ta iglú společně umístěná a kde mohou ti lidé být," řekla Machová. Stanoviště podle ní kontroluje průběžně i městská policie. Když je velký mráz, otevře Kotec na přečkání noci takzvanou teplou židli.
Rokycany spolupracují s charitou. "Je domluveno s Oblastní charitou v Rokycanech, že v případě velkých mrazů můžou osoby bez domova přečkat v noclehárně Byt sv. Lukáše, případně je možnost využít v Plzni služeb v Domově Sv. Františka," uvedl vedoucí odboru sociálního a zdravotního rokycanské radnice Jiří Kruba.
V Domažlicích se letos počet bezdomovců podle odhadů zhruba zdvojnásobil na necelých 20 a zejména ti noví působí podle starosty Stanislava Antoše (KDU-ČSL) problémy a výtržnosti. Charita provozuje azylový dům, není to ale nocležna pro bezdomovce. V nejchladnějších dnech pomůže charita lidem bez domova i zde.
čtk