V Plzni se na podzim otevře unikátní muzeum historických motocyklů a automobilů. V rámci expozice v bývalém plzeňském depu vozidel MHD bude možné zhlédnout desítky motoristických skvostů.
Muzeum historických motocyklů a automobilů Depo Moto Art slavnostně představil Nadační fond Plzeň sobě ve čtvrtek 7. září v prostorách bývalé trolejbusové haly plzeňského areálu DEPO2015. Akce se účastnilo přes 300 lidí.
„Prostory budou současně sloužit jako galerie umění, čímž vznikne zcela jedinečný prostor Depo Moto Art,“ řekl Roman Jurečko, jednatel Depo Moto Art, zakladatel Nadačního fondu Plzeň sobě.
„Spojením techniky a umění vzniklo v Plzni něco jedinečného. Jsou zde k vidění nejen historické automobily a motocykly, ale i sochy, fotografie, obrazy nebo květiny,“ dodala ředitelka Nadačního fondu Plzeň sobě Kristýna Nachtmann Švédová.
Expozice se připravovala sedm let. „Je to úžasná chvíle. Mám z toho obrovskou radost a blahopřeji Plzni, že se zde něco takového povedlo udělat. Skláním se přede všemi, kteří takto unikátní expozici vytvořili. Snažil jsem se otevření maximálně pomoci a výsledek, který tu dnes vidíme, je prostě úžasný. Klobouk dolů,“ ocenil výsledky práce Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea v Praze, který se čtvrteční akce účastnil.
Expozice obsahuje sbírky pánů Emila Příhody, kterému se přezdívá „Pan Praga“, Františka Čečila a Petra Hošťálka. „DEPU jsem pro toto muzeum propůjčil čtyři desítky svých vozidel,“ sdělil Příhoda, který má ve své sbírce stovku veteránů.
Návštěvníci budou moci v muzeu vidět 50 aut, 80 motorek a 30 kol. Z tohoto výčtu například Pragu Lady z roku 1936, se kterou jezdila slavná herečka Lída Baarová. Je doplněný sochou kanadské sochařky českého původu Ley Vivot "Madame Butterfly". Dále Pragu Grand z roku 1921, která je jednou z deseti dochovaných, a která byla určena pro kancelář prezidenta Masaryka.
Prostory bývalého plzeňského depa vozidel MHD má Nadační fond Plzeň sobě od města ve výpůjčce. Jak Jurečko uvedl, zatím neví, kdy se muzeum oficiálně otevře. „Jsme před novou smlouvou, kterou jsem ještě neviděl. Doufám, že se domluvíme na nových podmínkách," uvedl. Jak dodal, nadační fond investoval do revitalizace hal města miliony korun a desetitisíce hodin práce nadšenců. „Tímto slavnostním představením expozice ukazujeme, že jsme připraveni otevřít. Ale sportovní terminologií - nyní je míč na straně města," doplnil Jurečko.
Podle Františka Čečila, předsedy Asociace Veteran Car Club a viceprezidenta Autoklubu ČR, se v Plzni o podobném muzeu mluví už 25 let. Nacházet se mělo v opuštěné hale vodárny, ve strojírnách Škoda nebo v bývalých kasárnách Světovar.