Pirátská strana se potýká s problémy. Na světlo se dostaly informace ohledně pražského náměstka primátora Zdeňka Hřiba, který už skoro měsíc stojí v čele strany. Podle serveru FORUM 24 vybíral odměny, které si nijak nezasloužil. Není ale z Pirátů jediným, kdo zneužíval státní správu. Dalším takovým politikem je Michal Kočí, který je poradce pražské radní Jany Komrskové.
Odměny v městské firmě
Hřib od června působil v představenstvu společnosti Pražská energetika holding (PRE), kde město vlastní většinový podíl. Za tuto roli měl dostávat měsíční odměnu ve výši 50 tisíc korun. Jako uvolněný zastupitel na ni však podle zákona o střetu zájmů neměl nárok. Přesto mu odměny byly vypláceny, což potvrdili i zástupci PRE.
Hřib přiznal, že odměny dostával, a vysvětlil to chybou v účetnictví. „Díky chybě účtárny PRE mi sice původně něco posílali, ale už se jim podařilo vysvětlit, že podle zákona mi nic posílat nemají, uznali to a posílat přestali,“ uvedl na stranickém fóru. Dále dodal, že neoprávněně vyplacené prostředky vrátil. Kolik přesně to bylo však neuvedl.
Svalování odpovědnosti na účetní připomíná kauzu Andreje Babiše z roku 2014, kdy se jeho příjmy z auditu lišily od těch, které vykázal ve sněmovním majetkovém přiznání. Podle tehdejšího vyjádření pro Český rozhlas šlo o chybu nezkušené účetní.
Falešné e-maily a politické intriky
Poradce pražské náměstkyně Komorské Michal Kočí měl dokonce vytvořit falešnou e-mailovou adresu, ze které se vydával za místostarostu Tomáše Peka (TOP 09). Používal ji k ovlivňování úřadu Prahy 10. Adresa „tom.pek@volny.cz“ působila jako soukromý e-mail místostarosty, ale byla zaregistrována s Kočího telefonním číslem, což umožnilo snadnou identifikaci viníka.
Podle serveru FORUM 24 se Kočí prostřednictvím této adresy minimálně jednou vydával za Peka, když komunikoval s vedoucím odboru na radnici. V e-mailu navozoval dojem, že plán využití jedné z mateřských škol bude konzultován s lobbistou Tomášem Hrdličkou, kterého se Piráti snažili dlouhodobě prosazovat.
Kočí údajně zneužíval magistrátní vybavení a úřední čas, aby Pekovi politicky škodil. Mezi další činy patřilo například zapsání Peka jako zástupce SPD do volební komise či organizace jeho „narozeninové oslavy“ s pozvanými cizími lidmi.
Kočí celou situaci bagatelizuje. „Šedesáté narozeniny, které pan Pek slavil loni, jsou přece jen jednou za život, tak bylo potřeba je pořádně oslavit, a to nejlépe s lidmi, kteří jsou součástí jeho životního příběhu, a díky kterým se mu plní jeho sny. Prostě zažít narozeniny, na které se jen tak nezapomene. A to se povedlo,“ prohlásil Kočí.
Politická odpovědnost
Obě kauzy přicházejí v době, kdy Piráti usilují o posílení své image jako strany bojující za transparentnost a etiku. Tyto události však naznačují, že ani Piráti nejsou imunní vůči pochybením, a vyvolávají otázky o odpovědnosti jejich vedení.
Foto: E15, Michaela Szkanderová