Pod skalou, na které se tyčí katedrála svatého Petra, je do kamene vytesán Kryt Denis. Ten měl poskytnout úkryt až 3 000 lidem na 2–3 dny v případě atomového útoku. Byl dokončen v padesátých letech a naštěstí se nikdy nemusel využít ke svému původnímu účelu. Díky TIC Brno je možné ho v jeho autentické podobě po předchozí domluvě navštívit.
“Komentované prohlídky s průvodci Krytu Denis se konají každou neděli a máme dva druhy prohlídek. Buď takové klasické na 60 minut, anebo pro ty dobrodružnější povahy potom jsou to prohlídky potmě, kdy dostanete jenom čelovku a vyrazíte s průvodcem potmě do toho krytu,“ uvedla Hana Bánovská, tisková mluvčí TIC Brno.
Na návštěvníky čeká téměř kilometr klenutých chodeb na půdorysu obdélníkového tvaru, které skýtají vybavení nezbytné pro přežití.
“Ono je to ta úplně nejzákladnější úroveň toho ukrytí. Není to vlastně žádný kryt specializovaný. Nenajdeme žádná specializovaná pracoviště, žádné spojaře, nebo nějakou chirurgickou ambulanci, nebo nějaké záchranné čety. Je to opravdu jenom pro lidi z ulice na dobu tří dnů. Nic víc. Ta úplně základní bazální linie, toho ukrývání, takže on je vlastně úžasný ve své prostotě,” vylíčil Tomáš Lipner, průvodce krytem.
Nalezneme zde studnu s pitnou vodou, anebo filtroventilační komoru pro přísun čistého vzduchu zvenčí a jeho recyklaci uvnitř. V době míru slouží jako ventilační zařízení. Kryt má několik vchodů s dvoukřídlými dveřmi, které měly umožnit obyvatelům rychlý vstup. Dále má i bojové vstupy pro lidi zasažené útokem, vybavené dekontaminačními sprchami, a několik nouzových východů.
“Kromě prohlídek normálních a prohlídek potmě, takových dobrodružnějších, letos pořádáme ještě zvláštní prohlídky o ukrývání v Brně v průběhu náletu. Neboť je to přesně 80 let od zničujícího náletu na podzim roku 1944, “ doplnil Tomáš Lipner.
V krytu je možné vidět i několik ochranných pomůcek, které by byly využity během případného náletu. Některým mohou připomenout branná cvičení během jejich školních let.
„Před válkou, za války, po válce, takovým tím primárním, jakýmsi ochranným oděvem byl obyčejný kaučukový, vlastně civilní plášť.
Masky předválečné, civilní i vojenské. Potom naštěstí nebyly za války zapotřebí. Chvála Pánu Bohu nebylo Brno zasaženo chemickými zbraněmi, takže většinou si lidé při těch záchranných pracích vystačili s různými ochrannými brýlemi,“ dodal Tomáš Lipner.
Není možné opomenout zmínit fakt, že i když se kryt nikdy nestal a snad ani nestane úkrytem pro lidi, stal se jakousi úschovnou kamenných artefaktů ze zbořené gotické Královské kaple ze 13. století. Ta do roku 1908 stála na Dominikánském náměstí v Brně a už roky čeká na svoji slibovanou obnovu.