Matrix Media

GIS Brno nabízí moderní mapový portál města


Podívat se, kam v Brně za druhé světové války padaly bomby? Nebo kde přesně na hřbitově leží který hrob? Proč ne? Díky jednomu z nejmodernějších mapových portálů existuje přes 200 aplikací, které slouží jak laické, tak odborné veřejnosti. A především jednotlivým odborům magistrátu města Brna.

Příští rok to bude 20 let od vzniku geografického informačního systému Města Brna, zkráceně GIS, díky kterému má moravská metropole jeden z nejmodernějších mapových portálů v České republice. Je umístěn na webových stránkách města a nabízí celou řadu aplikací.

“V současnosti máme 240 aplikací, které už pro, jak veřejnost, tak pro tu odbornou veřejnost, tak pro naše vnitřní potřeby vlastně využíváme. A mapový portál je vlastně takový polohopis celého města Brna. Najdete tam vlastně všechny ty údaje o našem města zasazené právě do těch map,” řekl Tomáš Aberl (SPOLEČNĚ - ODS a TOP 09), radní MB.

To, co vidí veřejnost prostřednictvím mapového portálu je pouze špička ledovce. Zhruba 70% dat slouží k interním potřebám města. Pomáhají především zjednodušit práci konkrétním odborům i komunikaci mezi nimi. Pro odbornou veřejnost je asi nejcennější aplikace územního plánování. Laická veřejnost zase může využít aplikace zaměřené například na veřejný prostor, dopravu, občanskou vybavenost či kulturu a historii. Lze se třeba podívat, kam za druhé světové války padaly bomby.

“Jednou z nejnavštěvovanějších aplikací je aplikace hřbitovů města Brna. Je to vlastně o tom, že člověk si tam najde konkrétně ten hrob a jestli znáte Ústřední hřbitov, náš, brněnský, tak ten je opravdu rozsáhlý. Sám jsem to několikrát vyzkoušel a vím, že díky tomu jednoduše najdu, kam chci jít a co tam vlastně potřebuju udělat. Takže to je jedna z našich nejnavštěvovanějších aplikací,” doplnil Tomáš Aberl (SPOLEČNĚ - ODS a TOP 09), radní MB.

Nejnovějším úspěchem oddělení GIS je vytvoření 3D modelu města Brna s přesností na dvacet centimetrů. Zobrazuje různé parametry, jako je struktura zástavby, tvarosloví střešní krajiny nebo rozmístění stromů. Využívají ji například architekti pro své studie. Plánovanou budovu mohou v modelu zasadit přímo na dané místo.

“Na druhou stranu, pro to město je to vlastně silný nástroj v tom, že tím, že my dáváme skutečné ty podklady, tak není možné, aby nám projektanti nedej bože upravili tu budovu tak, jak potom v reálu nebude třeba výškově vypadat, apod. A samozřejmě pro veřejnost je tím cílem, aby viděli to svoje okolí, aby viděli, jaké to na to okolí, na to město, bude mít dopad a mohli se třeba i oni vyjádřit k tomu, zda tam takovou stavbu chtějí, nechtějí,” Kamila Dolák Klemešová, administrátorka GIS.

Aplikace GIS města Brna denně pomáhají pracovníkům magistrátu, architektům či jednotlivým městským částem zjednodušovat práci a efektivněji naplňovat jejich cíle. Což si možná běžný občan často neuvědomí, protože vidí až konečné výsledky jednotlivých projektů, které by ale bez kvalitních dat nemohly být tak dobře realizovány.

Sdílet:

Více od Jana Dostálová