SevEn

Nová výstava v Anthroposu představuje Tisíc tváří Amazonie


Jak žijí domorodí obyvatelé Amazonie? Co je pro ně důležité a jaká je jejich kultura a životní prostředí? Odpověď na tyto a řadu dalších otázek může poskytnout výstava Tisíc tváří Amazonie v pavilonu Anthropos. Na své si přijdou jak dospělí, tak děti. A některé možná výstava inspiruje k výpravě do vzdálených krajin.

Do pavilonu Anthropos pronikla atmosféra domorodých kmenů, a to během slavnostního zahájení výstavy Tisíc tváří Amazonie, kterou připravilo Moravské zemské muzeum ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Auzayskou univerzitou v Ekvádoru. Výstava návštěvníkům odhaluje přírodní a kulturní dědictví Amazonie z pohledu domorodých obyvatel.

“Ráda bych řekla, že my už několik let spolupracujeme zejména s Brazílií, ráda bych zmínila třeba Brasil Fest, který je v Brně teď velmi oblíbený. A já věřím, že právě tato výstava přivede další Brňany k tomu, aby přemýšleli o tom, jak se žije jinde a jaké je vlastně kulturní dědictví těch domorodých obyvatel Amazonie, a třeba se tam někdy vypraví,” uvedla Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Tato výstava by nemohla vzniknout bez spolupráce hned desítek lidí.

“Na přípravě se podílelo hned několik oddělení Moravského zemského muzea, ale samozřejmě největší díky patří kolegyním z Dětského muzea – Moravského zemského muzea, v čele s hlavní kurátorkou výstavy paní Sylvou Brychtovou. No a samozřejmě na té výstavě se pak podílela řada jejích kolegů, zejména z Masarykovy univerzity, ale i z řady univerzit z Jižní Ameriky,” vysvětlil Jiří Mitáček, generální ředitel Moravského zemského muzea.

Mezi další, kteří přispěli, ať už zápůjčkami či jinou pomocí, patřila také řada dalších českých muzeí, cestovatelé i soukromí sběratelé. V expozici lze najít řadu fotografií, dermoplastických preparátů ze sbírek zoologického oddělení, či sbírkové předměty. Od těch nejstarších, které poskytlo například Náprstkovo muzeum, po ty současné. Děti se mohou těšit na řadu interaktivních prvků - na smyslové hry či na velký model anakondy, která je pro domorodé kmeny posvátným tvorem.

“Tento model tedy je takovým hlavním symbolem výstavy a je to zároveň hravý prvek, protože děti tímto modelem mohou prolézat,” řekla Sylva Brychtová, kurátorka výstavy.

Zeptali jsme se ředitele muzea, co je podle něj tím hlavním, čím bychom se my Češi mohli od obyvatel Amazonie inspirovat.

“Právě to spojení s přírodou, s jejich předky, a vůbec s celým prostorem, ve kterém žijí, to velmi niterné spojení, které ty přírodní národy, ty původní národy Jižní Ameriky mají se světem, ve kterém žijí,” uvedl Jiří Mitáček, generální ředitel Moravského zemského muzea.

Výstava je koncipovaná tak, aby si ji mohli vychutnat i návštěvníci se zrakovým či sluchovým postižením. Doufejme, že bude úspěšná alespoň stejně, jako bylo její slavnostní zahájení, kterého se mimo jiné účastnili i zahraniční velvyslanci a zástupci ministerstva kultury.

Sdílet:

Více od Jana Dostálová