SevEn

Začala výzva k hledání vhodných dárců kostní dřeně


Již třetím rokem proběhne výzva Policie České republiky „I tobě v žilách koluje naše krev!“ ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou hlavního města Prahy a Hasičským záchranným sborem hlavního města Prahy. Výzva začíná 1. srpna a končí poslední zářijový den. Projekt je přizpůsoben potřebám nemocnic, jak z časového hlediska, tak kvůli nižšímu počtu nových pravidelných dárců v letních měsících. Cílem projektu je zvýšit povědomí o dárcovství krve a zapsání do registru dárců kostní dřeně jak mezi veřejností, tak mezi složkami integrovaného záchranného systému.

1. srpna odstartovala výzva Policie České republiky „I tobě v žilách koluje naše krev!“ ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou hlavního města Prahy a Hasičským záchranným sborem hlavního města Prahy. Probíhá už třetím rokem a jejím cílem je zvýšit povědomí o dárcovství krve a nově také zapsání do registru dárců kostní dřeně jak mezi veřejností, tak mezi složkami integrovaného záchranného systému. Snahou je také vyvrátit řadu mýtů ohledně zapsání do registru.

"Jedním z mýtů je, že když vstoupíte do registru, tak hned darujete krvetvorné buňky. Tím, že vstoupíte do registru, se zavazujete, že v případě, kdyby někdo potřeboval, tak mu ty krvetvorné buňky darujete. Realitou je, že vzhledem k tomu, že ta pestrost znaků je veliká, tak ta pravděpodobnost, že darujete, je poměrně malá," řekl Pavel Jindra - primář, Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

Odebírání vzorků totiž probíhá dvěma způsoby. Buď klasicky odběrem z kostní dřeně a nebo se už z 80 % případů odebírají vzorky z periferní krve.

"Růstovým faktorem nastimulujeme ty krvetvorné buňky z kostní dřeně, aby šly do té periferní krve a tam si je na přístroji zvaném separátor vezmeme. Věřte, že bolest a diskomfort je to poslední, na co dárce myslí, když daroval a dal někomu šanci na nový život," řekl Pavel Jindra - primář, Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

Podobně smýšlel i podporučík David Pešta z pohotovostní motorizované jednotky Policie České republiky, který neváhal do registru vstoupit, darovat kostní dřeň a případně tak někomu zachránit život.

"Přivedla mě k tomu profesní stránka, že člověk pomáhá lidem a potom i ta osobní, na té osobní úrovni, kdy jsem si řekl, že se takto můžu podílet na darování naděje k záchraně nějakého života," řekl David Pešta - pohotovostní motorizovaná jednotka PČR.

O tom by pro změnu mohl vyprávět zdravotnický záchranář Petr Pavlíček, který se před lety potýkal s vážným onemocněním a nebýt vhodného dárce kostní dřeně, tak mohl přijít o život.

"Já jsem bohužel skoro na den přesně před 15 lety onemocněl akutní lymfoblastickou leukémií a díky dárci kostní dřeně a skvělé péči na klinice Ústavu hematologie a krevní transfuze se podařilo mě vyléčit," řekl Petr Pavlíček - zdravotnický záchranář a lektor.

Darování kostní dřeně je anonymní, panu Pavlíčkovi se ale nicméně podařilo zjistit, že dárce pochází z Německa, kam také posílá své pomyslné díky za uzdravení. Pokud chcete darovat krev nebo kostní dřeň, je nutné být zapsán v příslušném registru. Díky výzvě „I tobě v žilách koluje naše krev!" máte od 1. srpna až do 30. září jedinečnou možnost pomoci tak někomu zachránit život. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec