O středočeské Chýni už nikdo nemůže říkat, že jede na vesnici anebo že žije na venkově. Od 5. 5. 2023 je totiž Chýně právoplatným městem.
Slávu ani bohatství tedy povýšení na město Chýni nepřinese. I tak se jedná o významný okamžik. Navíc původní obec Chýně rozhodně nebyla žádná mladice, její historie se datuje až do druhé poloviny 13. století a Chýně zároveň nedávno oslavila 750 let své existence. K této příležitosti pak vydala hned dvě knihy. Historii Chýně nově připomínají i nové obrazy na zdi u parku Višňovka.
Přestože dnes už město Chýně má bohatou historii, většinu obyvatel tvoří mladí lidé, vždyť věkový průměr je nějakých 32 let. V Chýni se také rodí hodně dětí a mají tam hned dvě školy. Jednu starou z roku 1864 a druhou moderní z roku 2017. Město má v plánu se dále rozvíjet a chystá řadu zajímavých projektů.
A i když už Chýně není vesnicí a za poslední léta tam vyrostla řada moderních bytových domů, svůj poklidný ráz si snaží uchovat i nadále a pořád láká na zajímavé výlety a místa k odpočinku.
Povýšení Chýně na město se u místních obyvatel setkalo s nadšením i rozpaky. Zatímco jedni byli rádi, že to zvýší prestiž nového města, jiní upozorňovali na to, že je třeba dohnat občanskou vybavenost a nedostatek komerčních prostor. Ale vzhledem k tomu, jak ambiciózní plány v Chýni mají, je to spíš otázka času, ale i peněz a těch nikdy není dost. Ondřej Švec, televize Praha.