Westmedia

Výstava o manýrismu ukazuje dosud utajovaná díla


Manýrismus se zrodil v Itálii z výtvarného jazyka vrcholné renesance a záhy se stal stylem mezinárodním. Vyznačuje se rafinovanou elegancí, bohatou fantazií a zálibou v symbolech a skrytých významech. Grafika sehrála v jeho rychlém rozšíření mimořádnou roli, navíc se v tomto období plně emancipovala jako výtvarný obor a dosáhla technické i umělecké dokonalosti. A vy tu dokonalost můžete obdivovat na výstavě s názvem Od Michelangela po Callota ve Valdštejnské jízdárně. Ale pozor, už jen do 11. srpna.

Ve Valdštejnské jízdárně můžete až do 11. srpna obdivovat jedinečnou výstavu Národní galerie Praha s názvem Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu. Směr vznikl původně v Itálii a vychází z umění mistrů pozdní renesance, zejména Michelangela nebo Leonarda, Rafaela a jejich následovníků.

Výstavu tvoří převážně grafické listy, kresby a další díla. Právě grafické umění hrálo totiž v rozšíření manýrismu v Evropě velkou úlohu. Mnohá díla pochází ze sbírek Národní galerie, velkorysá je ale i zápůjčka z Louvru a dalších významných muzeí z Evropy i z Čech. Manýrismus začal Michelangelem a skončil Callotem, odtud tedy název výstavy.

Paradoxní je, že sám Michelangelo se grafikou ve své tvorbě nezabýval.

Na výstavě můžete obdivovat i umělce působící na dvoře císaře Rudolfa II. Je to například Hans von Aachen, Bartholomeus Spranger nebo Joseph Heintz. Výstava je velmi obsáhlá a není pouze o grafice. Najdete tam i malby, drobnou plastiku, umělecké řemeslo nebo šperky. To vše můžete vidět už jen do 11. srpna, tak si pospěšte. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec