ZAKTV

Výstava Bílou stopou vzdává hold českému lyžování


V Česku se lyžuje už 120 let! A dějiny lyžování v českých zemích mapuje výstava Národního muzea s názvem Bílou stopou. Významnou složku mezi vystavenými artefakty tvoří medaile z olympijských her, mistrovství světa a dalších vrcholných akcí. U příležitosti výročí se jich podařilo nashromáždit více než tři desítky. Výstavu Bílou stopou je možné v Nové budově Národního muzea navštívit do konce dubna 2024.

Českoslovenští a čeští lyžaři zanechali v tomto bílém sportu výraznou stopu. A právě jim je věnována aktuální výstava v rámci Národního muzea pojmenována symbolicky Bílou stopou, která mapuje dlouhou historii lyžařského sportu u nás včetně jeho vzestupů a pádů. 

Výstava zobrazuje dějiny českého lyžování, které představují bezmála 120 let. Za tu dobu dosáhli čeští sportovci řady úspěchů, nezapomnělo se ale i na události, které patří k těm velmi smutným, což je příběh Hanče a Vrbaty. 

Do Česka se lyže dostaly už na konci 19. století, díky hraběti Harrachovi, který je pořídil pro své lyžníky a také díky sportsmanovi Josefu Rössleru-Ořovskému, který si objednal katalog bruslí, kde byla i jakási prkénka, ze kterých se nakonec vyklubaly lyže a ty potom poprvé vyzkoušel na Václavském náměstí v Praze.

Díky svazu lyžařů se pak podařilo shromáždit unikátní kolekci olympijských medailí.

Vedle nejrůznějších medailí, ocenění a lyžařských předmětů se můžete také seznámit s tím, jak se tehdy na lyže oblékalo. Něco jako dnešní funkční prádlo ani zdaleka neexistovalo. Napřed se používala vlna. Dámy navíc nemohly být na lyžích v dlouhých sukních, takže nosily kalhotové sukně. Vše se ale muselo ještě napřed vyvinout. Díky tomu se cesta Bílou stopou stala pro lyžaře o poznání komfortnější a mohly se tak plně soustředit na své výkony, které pak tuzemskému lyžování přinesly mnoho úspěchů, často se zlatou tečkou na závěr. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec