ZAKTV

Ve Staré Huti vznikla replika altánu k Hovorům s TGM


Spisovatel Karel Čapek a první Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk byly velmi odlišné osobnosti. Ať už jde o náboženské vyznání, společenské názory nebo pohledu na Ameriku. Ve všem se lišili. Přesto společně dali světu slavné Hovory, kdy se Čapek ptal a naslouchal a Masaryk hovořil i mlčel. Hovory s TGM vznikaly během devíti let v zámeckém parku prezidentského sídla ve slovenských Topoľčiankách v ikonickém altánku. Ten ale zanikl a tak se v Památníku Karla Čapka rozhodli, že nechají zhotovit jeho věrnou repliku, kterou nyní představili veřejnosti.

Slavné Hovory s prvním Československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem vznikaly mezi lety 1926 až 1935. Tím, kdo se ptal a bedlivě naslouchal byl spisovatel Karel Čapek. Hovory vznikaly na Slovensku. Tam spolu tito dva intelektuálové sedávali v altánu v Topoľčiankách. Věrnou repliku tohoto ikonického altánu teď mohou obdivovat návštěvníci Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku. 

„Na Slovensku ten původní altán se rozpadl a už ho nikdo neobnovil. My jsme si řekli, když tedy jsme řekněme v chalupě Karla Čapka na Strži u Dobříše a máme tu krásné, volné a tiché místo v zahradě, proč si ten altán nepostavit,“ vysvětluje důvody ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek.

Protože se ale dochovalo jen několik fotografií, tak podle nich bylo nutné původní altán podrobit vědecké rekonstrukci, která by napověděla, jak má vypadat altán současný. 

„Museli jsme využít rozměrů T. G. Masaryka. My víme, z toho, co je napsáno a kdysi ho změřili i lékaři, kolik je šířka jeho ramen. Z toho jsme odvodili, že altánek má mít šířku tři metry a zároveň z fotografií bylo vidět, že jde o dubové klády s kůrou, takže všechno, jak ten altánek, tak ty prosté lavice a podlážka, to všechno sedí,“ pokračuje Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka.

Replika altánku vyšla na 200 tisíc korun a plně ji hradil ze svého rozpočtu Středočeský kraj.

„Cílem pana ředitele bylo vytvořit atmosféru, ve které vznikaly ty zásadní Hovory Karla Čapka a T. G.Masaryka. Prvotním cílem ale pochopitelně bylo propojit něco, co je symbolické, tedy ten altánek, s tím, co je užitečné, takže tady vzniklo příjemné posezení pro návštěvníky,“ vysvětluje Václav Švenda (TOP 09), radní Středočeského kraje. 

V Památníku Karla Čapka můžete kromě věrné repliky altánku z letního prezidentského sídla zámeckého parku ve slovenských Topoľčiankách, navštívit i řadu pořadů Středočeského kulturního léta nebo tematické akce, které souvisí s tímto literárním velikánem českého i světového formátu. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec