RTMplus

V Příbrami budou při operacích pomáhat roboti


Příbramská nemocnice bude již brzy u vybraných operačních výkonů využívat robotický operační systém. Doporučující stanovisko udělila krajské nemocnici v minulých dnech přístrojová komise Ministerstva zdravotnictví ČR. Rozhodnutí bylo klíčové pro to, aby nemocnice mohla výkony nasmlouvat u zdravotních pojišťoven. Nová inovativní metoda operování by mohla být u prvních pacientů využita již v příštím roce.

Přesnější provedení zákroků a výrazně rychlejší doba rekonvalescence po operačním výkonu. Přesně takhle by mohla vypadat návštěva urologie, chirurgie nebo gynekologie, vyžadující lékařský zákrok v příbramské nemocnici. Jde tak o další stupeň pokročilé laparoskopie s využitím robotického operačního systému. 

„Takže všechny laparoskopické operace, které se provádějí v dutině břišní, případně v dutině hrudní, tak je další úroveň právě přes robotická ramena a přes software, který operatérovi daleko detailněji a precizněji pomáhá tu operaci provádět,“ vysvětluje ředitel Oblastní nemocnice Stanislav Holobrada.

Příbramská nemocnice usilovala o robotickou chirurgii již delší dobu, teprve nedávno ale získala doporučující stanovisko od přístrojové komise na Ministerstvu zdravotnictví České republiky.

„Přístrojová komise Ministerstva zdravotnictví ČR je složena z odborníků a to jednak z odborníků odborných lékařských společností, ale zároveň tam jsou právě i zástupci pojišťoven a zástupci Ministerstva zdravotnictví. Když to řeknu úplně zjednodušeně, tak bez kladného stanoviska přístrojové komise, může nastat situace, kdy pojišťovny nenasmlouvají výkony tím daným přístrojem, které dané zařízení chce pořídit,“ upozorňuje náměstek hejtmanky Středočeského kraje Pavel Pavlík (ODS).

Myšlenku pořízení robotických přístrojů aktivně podporuje i Středočeský kraj. Přístrojovou komisí je rovněž schváleno pořízení robotů také v kladenské a kolínské nemocnici. Společně s příbramskou nemocnicí získala oprávnění i mladoboleslavská nemocnice. A na podzimním jednání přístrojové komise bude žádat i benešovská nemocnice.

„Podporujeme to minimálně v tom smyslu, že se jedná skutečně o operační postupy, které umožní pacientům kratší rekonvalescenci, jsou daleko šetrnější, přesnější, ten zákrok znamená také menší ztrátu krve a je to technologie, u které chceme, aby se rozvíjela i nadále,“ říká Pavel Pavlík (ODS), náměstek hejtmanky Středočeského kraje.

„Laparoskopie nahradila tu klasickou laparotomii, to znamená, že zmírní možnost pooperačních komplikací právě tou precizností preparace jednotlivých úkonů, které se v té dutině břišní, potažmo hrudní budou vykonávat,“ uzavírá ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada. 

Nová inovativní metoda operování by mohla být u prvních pacientů využita už v příštím roce.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec