V roce 1959 rozhodla egyptská vláda o vybudování Vysoké přehrady u Asuánu, která měla zajistit rozvoj průmyslu a zemědělství v zemi. Kvůli přehradě mělo ale dojít k zaplavení celého, zhruba 500 km dlouhého úseku řeky Nilu, představujícího území Dolní Núbie. UNESCO proto vyhlásilo mezinárodní akci na záchranu ohrožených památek, do které se zapojilo také Československo. Řadu z nich nyní můžete v expozici Národního muzea s názvem Tajemná Núbie.
Převážnou většinu exponátů tvoří originály, které byly pro expozici zapůjčeny v největší míře ze zámku Kynžvart a hradu Buchlov. Některé předměty ale nebylo možné do muzea převézt, to se týkalo například skalních nápisů.
Předměty pocházejí z faraonského období, některé až z konce 3. tisíciletí před naším letopočtem, stejně tak na výstavě najdete i předměty výrazně mladší, které jsou datovány mezi 4. až 6. století našeho letopočtu. Časové rozpětí předmětů je tedy tři tisíce let. Nejvýznamnější jsou zejména ty nejrannější předměty.
Zajímavé jsou i předměty, pocházející přímo z akce UNESCO, jde především o skalní nápis, který se podařilo získat na originálním úlomku ze skaliska, kde si mohou návštěvníci přečíst kletbu starého Egypťana. Na záchranářské akci se podílel i nejvýznamnější český egyptolog Jaroslav Černý, a právě díky němu můžeme dnes mnoho předmětů z území Núbie obdivovat.
Tajemnou Núbii můžete v Národním muzeu obdivovat minimálně do konce tohoto roku, ale je zde příslib, že výstava bude pokračovat i v roce příštím. Pokud jste tedy fascinováni faraonským Egyptem, tato expozice je přesně pro vás!