RTMplus

Staronová synagoga je opředena mnohými legendami


Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna. Staronová synagoga v pražském Židovském městě byla zbudována v poslední třetině 13. století kameníky královské huti, pracujícími na stavbě nedalekého kláštera sv. Anežky. Synagoga je opředena řadou pověstí a legend. Tou nejznámější je pověst o umělém člověku Golemovi, kterého měl přímo v synagoze stvořit Rabbi Löw. Golemovi pozůstatky se prý nachází na půdě synagogy.

Pokud chce zažít Prahu trochu netradičně, máme pro vás zajímavý tip. Součástí pražského Židovského města je i Staronová synagoga z poslední třetiny 13. století. Jde zároveň o nejstarší dochovanou synagogu v Evropě. 

Nejstarší je hlavní čast synagogy, postupně se přistavovala předsíň na začátku 14. století. Tam se také nachází dva kamenné domečky, které sloužily jako pokladnice, neboť Židé museli platit vysoké daně panovníkům. Dochovaly se také původní gotické kamenné lavice z počátku 14. století. A nakonec se dostavěla místa pro ženy.

 Na východní stěně je svatostánek, takzvaný Aron ha-kodeš, hluboká schrána ve zdi, kde se uchovávají svitky Tóry. Je zakrytá oponou a svítí před ní věčné světlo. Čím je ale Staronová synagoga proslulá jsou její pověsti a legendy, těch je hned několik.

V 19. století v časech romantismu vyšla publikace Legendy ze židovského ghetta, kde se také poprvé objevuje legenda o tom, že Rabbi Löw stvořil Golema. Umělého člověka z hlíny měl stvořit přímo ve Staronové synagoze a podle pověsti jsou na její půdě uloženy jeho pozůstatky. 

Synagoga je sice z konce 13. století, ale do dnešní doby prodělala několik úprav. Ta největší je asi z konce 19. století.

Pokud tedy hledáte nějaké místo, které jste v Praze ještě z mnoha důvodu nenavštívili, Staronová synagoga určitě stojí za návštěvu. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec