WandP

SOU Ohradní je škola s bohatou historií a řadou oborů


Střední odborné učiliště Ohradní v Praze 4 slaví už 65 let své existence. Za tu dobu touto školou prošla řada mechaniků, zámečníků, elektrikářů nebo truhlářů. Škola se ale od té doby výrazně posunula a modernizovala to jak ve výuce, tak ve vybavení, kdy využívá například i virtuální reality a další technické vychytávky. O studium na škole je velký zájem, například u oboru truhlář mnohonásobně převyšuje kapacitu. Škola se snaží spolupracovat s mladými učiteli i absolventy, kteří pak předávají své zkušenosti a nadšení budoucím pracovníkům ve výučních oborech.

Střední odborné učiliště Ohradní na Praze 4 je škola s bohatou historií. Funguje už od roku 1958, za tu dobu vyprodukovala stovky, spíš tisíce absolventů mnoha učebních oborů. V současnosti se na škole učí celkem šest oborů a to elektromechanik, elektrikář, mechanik elektronik, truhlář, zámečník nebo automechanik.

V něm si budoucí automechanici mohou netradičně vyzkoušet i repasování mopedů typu Stadion. Tím si ostatně studenti prvních ročníků musí projít, ve druhém ročníku už naplno zažijí svět automobilů a veškerou práci, která s tímto řemeslem souvisí. Jedním z nadšených studentů je i Nikolas Domik, kterého to k autům táhne už od dětství, protože jeho tatínek je sám automechanik a Nikolas mu už jako malý rád koukal přes rameno a později také asistoval. 

V jiném oboru, konkrétně elektromechanik se pak studenti mohou seznámit s různými spoji, obvody, pájením, zapojováním, testováním a měření. Studentům se věnuje také mistr odborného výcviku Filip Krivulka, který ještě před pár lety sám studoval a to přímo na Středním odborném učilišti Ohradní. Nyní předává své zkušenosti a nadšení budoucím elektromechanikům. Uplatnění v tomto oboru je přitom poměrně široké.

A pokud se někdo náhodou děsí technických předmětů, tak nemusí, na škole určitě nikoho nebudou trápit ničím, co by prakticky nevyužil ve svém oboru.

Určitě zajímavým oborem je také truhlář a právě vůně dřeva možnost pozorovat, jak budoucí výrobky vznikají pod rukama, je pro uchazeče o studium velkým lákadlem. Do ročníku se dostane maximálně dvacet studentů, přičemž kapacita je vždy naplněna. O obor se přitom na školu hlásí až devadesát uchazečů.

Možností, jak se jakožto truhlář realizovat je celá řada, od specializace například na výrobu kuchyní až po truhlařinu všeho druhu.

Škola se vedle atraktivní výuky, kdy se snaží využívat i mladé učitele, kdy mezi nimi nechybí ani absolventi školy, snaží držet krok s dobou a to zejména formou modernizovaných dílen a učeben, kde nechybí ani virtuální realita. V plánu jsou pak v budoucnosti i další obory.

O studium na Středním odborném učilišti Ohradní, které má i svůj vlastní internát je velký zájem a přestože, jak už to u školy někdy bývá, někteří si ještě teprve hledají cestu ke svému oboru, u většiny z nich se to ale naštěstí povede. Zároveň se ale najde dostatek těch, kteří už na školu přišli s tím, že je daný obor baví a těší se, až se v něm budou moci realizovat ať už co by pracovníci v některé ze zaběhnutých firem anebo, když budou šikovní a dostatečně odvážní, tak i jakožto podnikatelé a živnostníci ve svém vlastním byznysu. Podmínky k tomu, aby se jim to povedlo, mají na Středním odborném učilišti Ohradní ideální. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec