Divák naší televize pan Zdeněk se rád prochází okolo parku u Břevnovského kláštera. Je to příjemné místo pro poklidnou procházku i odpočinek. Za hezkého počasí je navíc možné si sednout na deku na trávu kolem dvou rybníků - Velké Markéty a Malé Markéty. Malá Markéta je ale především v zimních měsících podle pana Zdeňka dost zanedbaná a kazí mu dojem z hezké procházky. Zajímalo ho proto, komu rybníky patří a kdo se o ně stará.
„Rybník Malá Markéta je v majetku Břevnovského kláštera, rybník Velká Markéta je v majetku nás hlavního města Prahy, ale skutečně pouze ten rybník, nikoli pozemky jako takové, ty v našem majetku nejsou. My na našem rybníku, tedy na rybníku Velká Markéta provádíme základní údržbu, což ostatně nám ukládá i zákon a v souladu se zákonem postupujeme, nicméně stromy například nejsou v našem majetku,“ vysvětluje mluvčí magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.
Rybníky se nachází na území městské části Praha 6, ta se ale o ně bezprostředně nestará, protože jí zkrátka nepatří.
„My jako městská část se staráme o pozemky, které jsou v okolí rybníku, to znamená o ten park, který je pozůstatkem původního velkého klášterního parku,“ říká radní městské části Praha 6 Petr Palacký (Zelení).
V době našeho natáčení z konce února byl rybník Velká Markéta dokonale čistý, bez popadaného listí, větví a dalších nečistot, které způsobila příroda nebo lidé. V rybníku Malá Markéta jsme ale viděli řadu popadaných větví, spoustu listí, našli jsme i pohozené lahve ve vodě, případně uhynulé vodní ptáky na hladině rybníka. Z Břevnovského kláštera se nám na kameru nikdo vyjádřit nechtěl, získali jsme pouze písemné vyjádření, ze kterého vám část odcitujeme.
„ Oba rybníky na Břevnově vlastní Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze – Břevnově opět od roku 2015. V témže roce došlo k vydání rybníků ve stavu, který se do dneška významně nezměnil. V okolí rybníků se nachází vzrostlé stromy, které vzhledem ke svému věku bude nutné v budoucnu obnovit. Žádost o povolení kácení a prořezu byla zaslána na MČ – Praha 6 a čekáme na její vyřízení, obecně orgán ochrany přírody měl v okolí požadavek na ponechání starých stromů z důvodu ochrany blanokřídlých,“ zdůvodňuje Lukáš Netolický z Benediktinské hospodářské správy Břevnov s.r.o.
Zajímavé je, že zatímco magistrát uvádí za vlastníka rybníku Velká Markéta hlavní město Prahu, Benediktinské arciopatství uvádí, že oba rybníky jsou v jeho vlastnictví. Podle městské části je zde situace mnohem složitější. Sama Šestka dlouhodobě usiluje o to, aby mezi těmito subjekty došlo ke smírčímu řešení. To se ale nerýsuje a není vyloučeno, že o tom, komu rybník Velká Markéta patří bude muset ve výsledku rozhodnout až soud.
„Tam si na ní kladou nároky jak Benediktinské arciopatství, tak hlavní město Praha. Oba mají argumenty, proč ty ten rybník jako stavba rybníku měl být v jejich vlastnictví,“ uzavírá Petr Palacký (Zelení), radní městské části Praha 6.
To, komu který rybník patří je nakonec lidem, kteří tam chodí na procházku vcelku jedno. Hlavní je, aby byl uklizený jak rybník, tak jeho samotné okolí. A zatímco tomu tak v případě rybníku Velká Markéta v době našeho natáčení bylo, rybník Malá Markéta má přeci jen ještě své rezervy. Věříme ale, že majitel rybníka si pouze po zimě dává s údržbou na čas a na jaře se opět pustí do jeho čištění.