V Rakovnickém muzeu mají návštěvníci jedinečnou možnost prohlédnout si výstavu s názvem Záhada zlatých šperků s podtitulem Unikátní nálezy královských klenotů z období stěhování národů ze středních Čech. Nachází se zde totiž výjimečné nálezy a to originály zlaté přezky a prsten, za kterými se do muzea sjíždí návštěvníci doslova z celé Evropy. A to i přesto, že opasková přezka byla tehdejšími lupiči rozlámána na tři kusy.
Jenomže pořádně přestřelili, protože v tehdejší Evropě takovýto šperk mohli nosit pouze králové, tak to zřejmě někdo poznal a pro zbytek svého zakopaného lupu už se lapkové nevrátili. Ač tedy znehodnocená esteticky, stále jde o historicky nesmírně cenný nález, který ukazuje tehdejší mimořádnou řemeslnou zručnost a zároveň jedno z nejstarších užití českého granátu ve šperku v historii lidstva.
V muzeu je ale vystavený i neméně zajímavý objev. V tomto případě jde o masivně pozlacený stříbrný závěs koňské ohlávky ze závěru 6. století.
Výstava Záhada zlatých šperků je koncipována jako dvě cesty do zlaté komory k pokladu. Jedna cesta vede skrz vědecké analýzy, které muzeum nechalo provézt v laboratořích v České republice i v zahraničí a ta obsahuje i laboratoř pro děti. Druhá cesta už pak vede k samotnému nálezu a analogickým nálezům v zahraničí, především ve Francii a v Rumunsku. Pokud byste si chtěli tyto krásné šperky prohlédnout, Rakovnické Muzeum T.G.M. je vystavuje až do 30. června příštího roku.