Příbramská nemocnice má dvě nové kamery pro nukleární medicínu za více než 55 milionů korun. Budou pomáhat především s diagnostikou onkologických a kardiologických onemocnění.
„Současně jsou kombinované s CT přístrojem, který je plně diagnostický, i když nedosahuje takových kvalit jako samostatně stojící CT přístroj, zejména jde o kvalitu zobrazení. Výhodou je, že tyto hybridní přístroje umožňují kombinovat informaci metabolickou nebo funkční s informací morfologickou,“ vysvětluje hlavní přednosti primář Oddělení nukleární medicíny Oblastní nemocnice Příbram Otto Lang.
S takovým přístrojem se dá vyšetřit lidský mozek, plíce, srdce, játra nebo ledviny. Stejně tak se s ním dají vyšetřit pacienti s podezřením na zánět nebo metastázi u nejrůznějších nádorů. Jde tak o špičkové přístroje pro nukleární medicínu.
„Nukleární medicína funguje tak, že do těla pacienta vpravíme nějakou látku, ať už je to iont, molekula, peptid bílkovina nebo buňka, kterou označíme radionuklidem. Ten pak vysílá záření, které vychází z těla pacienta a my ho detekujeme detektorem gama kamery, a tím pádem můžeme zobrazit distribuci této látky v těle člověka,“ upřesňuje Otto Lang, primář Oddělení nukleární medicíny Oblastní nemocnice Příbram.
„V rámci Středočeského kraje jsou tři pracoviště nukleární medicíny. Jedno je v Mladé Boleslavi, druhé je v Kolíně a třetí je právě zde v Příbrami. Tady bych chtěl asi možná zdůraznit to, že příbramská nukleární medicína je historicky velmi významným hráčem právě v oblasti nukleární medicíny. Vznikla tady první oddělení v roce 1977. Je to možná dáno tím, že jsme v Příbrami a toto je zrovna zařízení, které bylo závodní nemocnicí uranových dolů,“ uzavírá náměstek hejtmanky Středočeského kraje Pavel Pavlík (ODS).
Během své historie se oddělení zapojovalo do řady klinických zkoušek a spolupracovalo na řadě vědeckých prací. Nyní se i díky dvojici nových kamer stane zase o něco modernějším pracovištěm, které svým pacientům dokáže poskytnout kvalitní a profesionální péči.