ZAKTV

Praha omezí spalování suchého rostlinného odpadu


Praha zakáže spalování suchého rostlinného materiálu v otevřených ohništích. Výjimkou bude pálení suchého dřeva a šišek při rozdělávání ohňů určených například k opékání špekáčků nebo při kulturních a společenských akcích, například čarodějnicích. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Cílem vyhlášky je zlepšit kvalitu ovzduší. Platit začne 15 dnů od schválení. Dokument je součástí klimatického plánu města, podle kterého chce metropole postupně snižovat emise.

Hlavní město Praha se zaměří na omezení spalování suchého rostlinného materiálu. Jde o závaznou vyhlášku hlavního města, která určuje obyvatelům Prahy zákaz spalování suchého rostlinného odpadu. Povoleno tak bude pouze pálení suchého dřeva nebo šišek například na zahradách při grilování a opékání nebo při kulturních a společenských slavnostech. I to bude omezeno – pálit suché dřevo bude zakázáno v případě, kdy je v Praze vyhlášena smogová situace nebo když hydrometeorologové vydají varování před silným větrem. 

„Jde nám o zdraví lidí, aby nevznikala vysoká emisní zátěž při spalování tohoto suchého odpadu. Jde o takové to klasické spalování například suchého listí,“ vysvětluje náměstkyně primátora hlavního města Prahy Jana Komrsková (Piráti).

Naopak zákaz spalování se nebude vztahovat na pálení klestu či jiného rostlinného materiálu na lesních pozemcích při hospodaření v lesích, při řízeném pálení při mimořádných rostlinolékařských opatřeních nebo pálení rostlinného materiálu při řešení mimořádných krizových situací. Zákaz začne platit patnáct dnů od schválení, takže poměrně rychle a vztahuje se na celé území hlavního města Prahy. Při tvorbě vyhlášky se město odvolává na pokusy a měření Jihomoravského kraje z roku 2021, které potvrdily vysoké koncentrace škodlivých látek. Největší koncentrace tehdy odborníci zaznamenali při pálení suchého listí. 

„Je to návazné na akční plán ochrany ovzduší, zároveň je to navázané na zákon o odpadech. Jde o speciální vyhlášku pro hlavní město Praha. Je to obdobná vyhláška, jakou schvaluje asi deset procent obcí na celém území České republiky. Menší obce to mají specifikované jinak, my zase takto obecně. Je to opravdu jednostránková, jednoduchá vyhláška a není na tom nic složitého,“ popisuje Jana Komrsková (Piráti), náměstkyně primátora hlavního města Prahy.

 Strategie města vychází ze schváleného klimatického plánu do roku 2030, podle kterého chce Praha snížit emise skleníkových plynů o 45 procent do roku 2030 a o 100 procent do roku 2050. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec