Matrix Media

Praha chce pomáhat spisovatelům z totalitních zemí


Radní hlavního města Prahy na svém zasedání schválili zahájení procesu o připojení do mezinárodní sítě měst International Cities of Refuge Network (ICORN). V té se sdružují města, která chtějí pomáhat spisovatelům a umělcům, kteří jsou pronásledováni za vyjadřování svých názorů nebo nápadů prostřednictvím své práce nebo umění, často v zemích s nedemokratickým režimem. Města následně mohou přijmout umělce a zajistí pro něj či případně jeho rodinu zázemí včetně možného ubytování, dále mu pomohou v integraci, zajištění péče či dalších nezbytných služeb.

Praha se chce přidat k symbolické podpoře spisovatelů, kteří píší v zemích, kde neexistuje svoboda projevu a kde jim za jejich literární tvorbu hrozí vězení nebo dokonce trest smrti. V Evropě pod organizaci UNESCO spadá mezinárodní síť měst se zkratkou ICORN. Města se takovýmto umělcům snaží například nabídnout rezidenční pobyty, kde by tito autoři mohli svobodně tvořit.

„Praha se stane součástí této UNESCO sítě a my zároveň vyčleníme v Praze jeden byt, který jsme získali dědictvím, to znamená, že ty náklady nebudou pro samotnou Prahu tak veliké. Tento byt bude transformován na byt pro nějakého spisovatele, který ve své zemi nemůže svobodně tvořit. V Praze dostane dvouletý, rezidenční pobyt,“ vysvětluje náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09).

Jde tak o symbolickou podporu demokracie a humanismu ze strany hlavního města Prahy, která má svůj význam. Zvlášť od země, která má sama neblahé zkušenosti s totalitou a s komunismem. O tom, na kterého konkrétního umělce a z jaké země se projekt zaměří rozhodně vedení Městské knihovny v Praze.

„Které má toto na starosti, protože je to nepolitické rozhodování. A jsou to třeba spisovatelé z Iránu, protože tam, když občas projevíte své názory, tak vám v lepším případě hrozí vězení, v horším případě dokonce i smrt. Vím, že třeba v sousední zemi takto nabídli rezidenční pobyt iránským spisovatelům,“ přibližuje náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09).

Po dvou letech stipendium a pobyt skončí. Pak půjdou spisovatelé buď do jiného města, případně mohou pobyt opakovat. Seznam umělců shromažďuje organizace UNESCO, v rámci které se tato síť vytváří. Ten pak dostane k posouzení vedení Městské knihovny v Praze.

„Je to pobyt i s rodinou. Přibližně se umělci vyplácí 20 tisíc korun, jde o jakési stipendium. Když si to spočítáte, tak jsme v řádech statisíců, což je na rozpočet Prahy opravdu symbolická částka,“ říká Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora hlavního města Prahy.

Praha může dále umělcům pomoci v integraci, zajištění péče a dalších nezbytných služeb. Předpokládané náklady na členství a činnost Prahy v síti ICORN jsou 600 000 Kč až 700 000 Kč ročně. Pokud vše dobře půjde, první zahraniční spisovatelé by do Prahy v rámci projektu ICORN mohli zavítat v průběhu příštího roku. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec