RTMplus

Praha 4 si připomněla zastřelené mladíky ze srpna 68


Letos uplynulo 53 let od osudného data 21. srpna 1968. Tehdy totiž naprosto nečekaně napadla vojska Varšavské smlouvy Československo. Podle oficiální propagandy sovětské komunistické strany šlo přitom o obranu socialismu. Reálně šlo ale o obranu s armádou, tanky a letadly, kdy při tomto druhu „pomoci“ zemřelo několik lidí. Oficiálně se mluví o 137 obětech, kdy řada z nich byla přitom úplně zbytečná, protože neměli s politikou vůbec nic společného. Daň nejvyšší takto zaplatili i teprve patnáctiletí mladíci Karel Parišek a Karel Němec. Jejich osud připomíná pamětní deska na Podolském nábřeží.

Letos je to už 53 let od 21. srpna 1968. Toto datum výrazně zacloumalo Československými dějinami. Ve chvíli, kdy republika začala směřovat k první větším nádechům svobody, přišla ze Sovětského svazu krutá rána v podobě okupace vojsk Varšavské smlouvy. Místo demokracie tak do Československa dorazila armáda s tanky. Zemřelo tehdy mnoho lidí, řada z nich přitom úplně zbytečně jako dva teprve patnáctiletí chlapci Karel Parišek a Karel Němec.

Jejich nešťastnou smrt nyní připomíná pamětní deska na Podolském nábřeží vedle Podolské vodárny. Jejich památku přišli uctít také zástupci městské části Praha 4.

Rok 1968 má ještě v živě paměti řada osobností, jednou z nich je i pan Jiří Pitín, kterého po té, co zázrakem jako malé dítě přežil vyhlazení obce Lidice, čekala řada dějinných zvratů. 

Události osudného 21. srpna 1968 má smysl si stále připomínat, už jenom proto, že vzhledem k trvajícím bojům na Ukrajině, kterou napadl ruský agresor, dostává toto výročí zvláštní symboliku. Nikde totiž není psáno, že se historie nemůže opakovat. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec