Pokud náhodou přemýšlíte, kterou výstavu si z tak velkého množství, které Praha nabízí vybrat, možná vás naláká výstava s názvem Otevřená cesta, kterou zaštiťuje státní příspěvková organizace Muzeum romské kultury. Výstavu si můžete prohlédnout v Letohrádku Kinských. Ze sbírky Muzea romské kultury si tam návštěvníci mohou prohlédnout řadu zajímavých předmětů, které je seznámí s romským životem a romskou amatérskou uměleckou tvorbou.
Za povšimnutí stojí i obraz Aladára Kureje z Humenného na východě Slovenska.
O tuto unikátní koláž je ostatně velký zájem a to i ze zahraničí. Výstava pak pokračuje svou druhou částí, kde se soustřeďuje výběr tvorby lidových autorů, jde o místnost pro takzvané great masters, čili pět nejvýznamnějších z těch, kteří ovšem neprošli žádnou uměleckou školou. I škola života z nich ale dokázala stvořit originální a svébytné autory, mezi které patří například Julius Lakatoš.
V jeho díle nechybí ani reflexe genocidy Romů v době druhé světové války. Jeho tvorba ale nebyla pouze temná a ponurá. Jestli Julius Lakatoš něco miloval, tak to byly ryby a často vyrážel s prutem na přehradu a tento radostný motiv autor s láskou zachytil v jednom ze svých obrazů. Na výstavě ale najdete i tvorbu vytvořenou netradiční malířskou technikou za pomoci sklářské drti, kterou si amatérský autor Rudolf Dzurko nechal dokonce patentovat.
Výstavu s názvem Otevřená cesta si v Letohrádku Kinských můžete prohlédnout až do 31. května příštího roku. Ale pokud byste se s romskou kulturou chtěli seznámit ještě více, tak Muzeum romské kultury má své sídlo v Brně, kde najdete nejrozsáhlejší expozici, která ukazuje dějiny a kulturu Romů od Indie až po současnost. K dispozici jsou i místa, kde za druhé světové války existovaly koncentrační tábory a to v Hodoníně u Kunštátu a další památník se právě buduje v Letech u Písku, kde byl až donedávna vepřín. Za pomoci norských fondů tam ale má v roce 2024 vzniknout stálá expozice.