Letos uplynulo přesně 80 let od jednoho z nejvýznamnějších objevů v české archeologii, tedy nálezu opukové hlavy Kelta z mladší doby železné u Mšeckých Žehrovic. Vy si toto sochařské dílo vysoké umělecké hodnoty můžete prohlédnout v rámci stálé expozice v muzeu v Novém Strašecí na Rakovnicku.
Zajímavá je ale celá expozice, protože zobrazuje Kelty, kteří na Novostrašecku ve 3. až 1. století před naším letopočtem žili, pracovali a vyráběli řadu zajímavých věcí, zejména unikátní švartnové náramky, které se v keltském období vyráběly pouze v okolí Nového Strašecí. Život Keltů se pochopitelně od toho našeho výrazně lišil.
Keltové se také výrazně soustředili na duchovní život, kterému se věnuje další výstava o patro výš, pojmenovaná Keltové ve středu Boiohaema. Exponáty jsou zapůjčené z prácheňského muzea v Písku, z jihočeských knížecích mohyl, z oppida Tří sov, slavné keltské lokality, ale nechybí ani vlastní nálezy z vlastních průzkumů.
Keltové byli velmi zdatní řemeslníci a umělci, jejich život byl především spjatý s přírodou a duchovním světem, což je ostatně vidět i na jejich výrobcích a uměleckých předmětech.
Soustředili se převážně na řemeslné zpracování výroby železa a šperků, dále se věnovali i zemědělství. Dochovaly se ale i nálezy stříbrných a zlatých mincí, které dokazují, že již tyto řemeslné osady běžně používaly peněžní směnu, kdy si Keltové mince sami také razili. Keltové byli rovněž zdatní v textilní výrobě a podle všeho i velcí parádníci.
Další samostatnou kapitolou Keltů je jejich odchod z tohoto světa. Přímo uprostřed expozice lze vidět zesnulého keltského bojovníka. U Keltů známe ploché žárové i kostrové pohřebiště v různých obdobích, které se lišilo bohatostí pohřební výbavy.
Výstava Keltové ve středu Boiohaema potrvá v Muzeu Nové Strašecí až do 10. září a v rámci školního roku bude také doplněna o doprovodný program pro školy.