WandP

Nové realismy ukazují život smetánky i dělníků


Ve druhém patře Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze aktuálně probíhá výstava s názvem Nové realismy, která se zaměřuje na práce umělců z let 1918 - 1945. Na návštěvníky čeká více než tři sta děl, od obrazů, fotografii, soch nebo krátkometrážních filmů, kdy jeden z nich pochází také od nestora českého filmu Otakara Vávry. Dozvíte se na ní také to, že spisovatel Karel Čapek miloval kaktusy a také je rád fotografoval. Výstava zároveň zachycuje každodenní život bohatých i chudých v meziválečné éře.

Nové realismy, tak zní název aktuální výstavy Galerie hlavního města Prahy, kterou můžete navštívit ve druhém patře Městské knihovny na Mariánském náměstí. Zaměřuje se na práce českých i zahraničních umělců v letech 1918 - 1945. K vidění je více než tři sta uměleckých děl od maleb, fotografií nebo krátkometrážních filmů.

Výstava se například věnuje českým Němcům. K vidění jsou ale i díla od Jana Zrzavého nebo Františka Muziky. Za pozornost stojí pak určitě malba Zátiší s kaktusy od Ilony Singer, protože kaktusy zároveň výstavu symbolicky charakterizují. Znázorňují určitou měšťanskou idylku a klid. Vášnivým sběratelem kaktusů byl i spisovatel Karel Čapek, kterého na výstavě prezentují fotografie z jeho knihy Dášeňka čili život štěněte. 

Výstava je tematická a rozdělena do několika částí. Tvůrci se snažili ve svých dílech zachytit jak společenskou smetánku, tak úděl pracující třídy a dělníků.

K vidění je také několik filmů, ať už v původní podobě anebo po stylovém moderním zásahu současného tvůrce filmových trailerů, který film sestříhal velmi dynamicky, ale zároveň využil hudbu Jaroslava Ježka, která se ve filmu objevuje a která se rozléhá celou výstavou.

Výstava Nové realismy je v Mariánské knihovně pro návštěvníky k dispozici až do 25. srpna a je určena všem, kteří rádi vyhledávají obrazy s myšlenkou, důrazem na detail a každodenní realitu lidí meziválečné vyšší společnosti i sociálně slabších vrstev.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec