Jak se z lidové zábavy stane umělecké dílo? Národní galerie Praha prostřednictvím neobvyklé výstavy Na led! ukazuje, jak se bruslení a hokej, v Čechách tolik milovaný sport, v postupujícím čase odrážely v umění. Jak staří mistři i současní umělci zachytili emoce, zábavu a život spojené s těmito sporty. Výstava ukazuje fenomén z nového úhlu pohledu a snaží se přinést publiku něco, co ještě k vidění nebylo.
Tomuto tématu byla přitom pozornost dosud věnována pouze okrajově. Národní galerie Praha ho poprvé uchopila a komplexně představila v průřezu historií od 16. století až po současné umění. Za kolébku současné podoby hokeje sice bývá považována Kanada, ale počátky bruslení a svým způsobem i hokeje patří pro změnu Nizozemsku. Vrátit bychom se museli do 17. století.
Hokej se z toho stal až posléze. Oficiálně se začal hrát až na konci 19. století. V Česku vzniká v roce 1908 Český hokejový svaz. V umění se odráží ještě o něco později, intenzivněji až ve 40. a 50. letech. A právě na české sbírky se primárně zaměřuje i aktuální výstava Na led!, která zobrazuje i největší úspěchy českého hokeje.
Na výstavě je k vidění celá řada zajímavých děl, chybět nemůžou samozřejmě legendy z Nagana, stále aktivní útočník Jaromír Jágr a tehdy jeden z nejlepších gólmanů světa Dominik Hašek, ale ani trenér zlaté naganské party Ivan Hlinka, kdy je na výstavě vidět jeho obraz Smutný klaun z poloviny 80. let.
Výstavu, která se odehrává na ikonickém místě Staroměstského náměstí, kde se prožívaly a slavily největší novodobé úspěchy českého hokeje, můžete navštívit až do 27. října.