Karlův most je osazený mnoha sochami a dalšími prvky, kolem kterých denně projdou tisíce lidí. Většinou se dozvědí klasické, hojně rozšířené povídačky, které jsou s nimi spjaté a pak už stačí se některé ze soch dotknout a něco si přát a je hotovo. Ovšem pravda je mnohem zajímavější a barvitější. Dokazuje to zbrusu nová kniha Ikonografie Karlova mostu. Autoři Jan Royt a Vojtěch Pokorný přinášejí detailní pohled do historie a popisu všech mostních soch.
Knihu slavnostně pokřtili v Muzeu Karlova mostu. Seznámíme se v ní s kompletním vyobrazením soch současných, minulých i těch nakonec nerealizovaných. Uměleckou stránku samozřejmě doplňuje historický pohled. Autoři zároveň uvádějí na pravou míru řadu mýtů o Karlově mostě a posvítili si i na osazení obou mostních bran.
Publikaci doplňují fotografie, mnohdy velmi cenné, protože bylo potřeba je vylovit z archivu, a to i osobního. Právě i fakt, že fotografové pořídili svého času snímky soch, které už dnes na mostě nestojí, dělá také z knihy unikátní dílo.
Kniha má sice parametry vědecké publikace a obsahuje rozsáhlý poznámkový aparát. Autoři ale kladli důraz na to, aby byla napsaná přístupnou formou tak, aby se v ní velmi dobře orientovali i čtenáři, kteří se s problematikou chtějí teprve seznámit.